Чт. Тра 30th, 2024

28 жовтня побачили білку — буде потепління / Фото: pixabay.com

28 жовтня День визволення України від фашистських загарбників, а ще святкують День бабусів та дідусів. Віряни вшановують пам’ять святої Параскеви.

 ЯКЕ СЬОГОДНІ РЕЛІГІЙНЕ СВЯТО

В православному календарі день пам’яті Параскеви Іконійської (П’ятниці). Параскева Іконійська була християнською святою та великомученицею, яка жила в III столітті в Малій Азії і постраждала за свою віру в Христа. Її ім’я означає “П’ятниця” грецькою мовою, бо вона була хрещена в п’ятницю і п’ятниця була днем Страстей Христових. Вона стала проповідницею і обернула до християнства багатьох людей. За це її засудили до смерті і жорстоко мучили. Під час тортур вона віддала Богові свою душу.

Її культ поширився серед православних вірян, особливо на сході Європи. На іконах її зображують у червоному одязі мучениці, вона тримає хрест, згорток або посудину з миром. Шанується Параскева як покровителька полів, худоби, сімейного добробуту і цілителька хворих.

У народній традиції східних слов’ян Параскева П’ятниця також асоціювалася з давнім культом родючості і персоніфікацією п’ятниці як жіночого дня тижня. Це був переважно жіночий культ, пов’язаний з вшануванням “святих місць” — джерел, криниць, каменів. Параскева П’ятниця вважалася жорсткою покровителькою, яка карала жінок за порушення певних правил.

Церковне свято 28 жовтня — день пам’яті преподобного Іова Почаївського

Преподобний Іов Почаївський був великим православним священнослужителем, письменником і чудотворцем, який жив у XVI-XVII століттях. Він народився в Галичині, а в 12 років став монахом. Він був настоятелем Дубенського Хресного монастиря, де сприяв виданню Острозької Біблії. Пізніше переселився до Почаївської гори, де заснував Почаївську лавру. Іов написав багато творів на захист православ’я і створив Почаївську типографію. Він помер 1651 року, а його мощі були знайдені нетлінними 1659 року.

НАРОДНІ ПРИКМЕТИ

Іній на деревах вранці вказує на заморозки.
Вранці туман — чекайте на відлигу.
Йде сніг — весна прийде рано.

ЩО СЬОГОДНІ НЕ МОЖНА РОБИТИ

Цього дня жінкам заборонялося сваритися і лаятися, інакше на них чекала одинока старість. Також не можна надто сильно веселитися — пізніше будете лити сльози. Під заборону підпадало рукоділля. А дівчатам не можна було мити та розчісувати волосся — інакше ще довго доведеться чекати на нареченого.

ЩО СЬОГОДНІ МОЖНА РОБИТИ

Цього дня зазвичай займалися дрібними домашніми справами і робити це потрібно лише в хорошому настрої. Також дівчатам за повір’ями потрібно було помолитися до святої Параскеви, щоб швидко і щасливо вийти заміж.

Джерело

Від Світлана Савіцька

Журналіст, уродженець Костопіля, працювала перед війною в одній із Рівненьских газет журналістом.