За новим церковним календарем, 4 грудня – День святої Варвари
Варвару вважають жіночою заступницею. Їй молилися жінки, щоб вона захистила їхніх дітей від хвороб, а самих жінок – від несправедливості з боку чоловіків і свекрухи. Вірили, що 4 грудня свята Варвара чує всі молитви, оскільки вважається жіночою заступницею.
Жінки 4 грудня в будинках лад наводили, прали, їсти готували. А ось ткати або прясти на Варвару було заборонено.
З 4 грудня починали готуватися до різдвяних свят. Дівчата з цього дня бралися за ворожіння. В саду нарізали гілочок з вишні і ставили їх у посудину з водою.
Якщо до Різдва на гілках починали пробиватися листочки, значить, в новому році всі бажання і мрії здійсняться, а незаміжнім дівчатам це обіцяло весілля.
Також у цей день приносили у дім вишневі гілочки, щоб уберегти оселю від зла. Пращури вірили, що застромлена під дах оселі вишнева гілка слугуватиме увесь рік оберегом.
Що не можна робити 4 грудня
Після Варвари до самої весни за прикметами не можна копати землю.
За повір’ями, 4 грудня не рекомендували нічого фарбувати – починаючи від стіни, закінчуючи губами. Наші пращури вірили, що в іншому випадку можна «перефарбувати» (тобто змінити) свою долю. Причому в найгірший бік.
Не варто 4 грудня лаятися та з’ясовувати стосунки. Навіть якщо вдасться знайти компроміс, він виявиться сумнівним для кожної із сторін.
Не можна 4 грудня жінкам довго працювати. З давніх часів вважалося, що замість домашніх турбот краще приділити час сім’ї.
У цей день краще не виходити гуляти після заходу сонця, тому що нечиста сила може відвести людину за собою.
Народні прикмети на 4 грудня
- Якщо за вікном мороз, то холодна погода триватиме ще довго.
- Зоряне небо – до холодів, тьмяне – до відлиги.
- Якщо на вулиці тепло, то буде хороший урожай льону.