Нд. Лис 24th, 2024

Традиції цього дня

У свято Андрона зазвичай молили святого про заступництво, здоров’я та довге життя. При цьому наші предки уважно стежили за нічним небом, адже в народному сприйнятті зірка, що падає, асоціювалася зі смертю.

Крім того, до опівночі люди за зірками ворожили, яку погоду чекати. Яскраві обіцяли морози, тьмяні обіцяли відлигу, а миготливі говорили про швидку зміну погоди.

Селяни на Пров продовжували молотьбу, і господині на це свято зазвичай ставили на стіл каші (пшоняну, ячмінну), які приправляли салом чи олією, і навіть варенням. Вважалося, що такі страви зміцнювали здоров’я та надавали сил на всю зиму.

Важливі прикмети цього дня

  • Наші пращури помітили, якщо в цей день погода буде непогожою, то й осінь буде холодною.
  • Якщо цього свята зірки мерехтять синім кольором – чекай незабаром снігопад;
  • Велика кількість зірок у нічному небі обіцяла багатий урожай гороху влітку;
  • Якщо в цей день дме південий вітер – буде тепло, а якщо північний – то холодно буде.

Що категорично не можна робити у цей день

Найсуворішою забороною в цю дату вважався гучний сміх і веселощі – забобонні вірили, що за порушення загрожувала сувора кара і муки.

Не можна було у святковий день лаятись, ображати інших та сваритися, інакше не буде жодного щастя. Було також правило не запитувати “хто там”, якщо до вас у гості приходили та стукали у двері цього дня. Вірили, що разом із візитером до будинку може зайти хвороба та біда. Існувала традиція навіть зав’язували мотузку на дверній ручці або хвіртці, а також вимовляти змову від нещастя.

Хто сьогодні святкує іменини

Богдан, Олександр, Іван, Денис, Макар, Кузьма, Мартин, Тарас, Микола, Федот.

Від Світлана Савіцька

Журналіст, уродженець Костопіля, працювала перед війною в одній із Рівненьских газет журналістом.