Комплексний підхід
Загалом люди вірять, що Басівкутське озеро в Рівному цвіте, бо «багатії, які набудували будинки довкола, скидають в Устю таким чином – нечистоти зі своїх септиків.
Повністю заперечувати, що такий тип забруднення існує, ніхто не буде, але загалом проблема озера на Басовому куті є значно комплекснішою і набагато більшою.
Приміром, головна проблема забудови водойми Басівкута не в нечистотах із септиків, а в тому, що ці незаконно продавлені забудови, позбавили озеро притоку води з багатьох струмків, джерел та лугів.
Головна ж проблема Усті це – вода.
Вода, якої стає дедалі менше, зокрема, й через постійну і варварську забудову берегів – не лише в районі самого озера. Хоча тут – на озері – все це видно неозброєним оком.
Навряд чи є хтось, хто краще розуміє проблеми та екосистему Басового кута, ніж Юрій Ойцюсь.
Своє бачення комплексного – порятунку озера – він нещодавно пояснив в інтерв’ю для «Рівного вечірнього» так:
Проблема №1 «Квасилівські очисні»
Ойцюсь виділяє цю проблему як першочергову:
— Очистити Басівкутське озеро за один-два роки цілком реально. В першу чергу потрібно, щоб очисні споруди у Квасилові запрацювали так як треба. Бо обладнання там застаріле, енергозатратне і працює уже з пів століття.
Я чув, що Рівненщина отримала від Євросоюзу грант у 1,7 млн євро на реконструкцію цих споруд — для нас це дуже добре.
Як тільки зроблять цей проєкт, то вода уже стане чистішою.
Далі потрібні відстійники, адже одним з джерел забруднення Басів Кута є маленькі річки і струмки, які в нього впадають, несуть фосфати з полів.
ОЗЕРНІ ОСТРОВИ – ГАБІОНИ
– Відстійники треба зробити на вході в озеро, де впадають ці малі річки, у них будуть затримуватися забруднюючі речовини, тоді вода в озері не зацвіте.
Також потрібно робити штучні острови, габіони. В озера велика площа, треба проаналізувати, де та вода застоюється і що далі робити.
На такі острівки можна буде завантажувати мул, а не вивозити його на очерет, як дехто пропонував раніше — бо такий крок знищив би кілька гектарів уже сформованої екосистеми. Адже в тому очереті мешкають багато птахів і тварин, вужі, жаби…
Якщо Басів Кут періодично зарибнювати, щоби риба поїдала водорості, теж добре (аби тільки ту рибу браконьєри не виловлювали), але це лише допоміжна стадія. Основне, з чого треба почати, — це саме очисні.
Тим часом працівники тресту зеленого господарства взялися прибирати з поверхні озера отруйні синьо-зелені водорості — на прохання «Оствиці».
Бо, як каже Ойцюсь:
– Від них і риба гине, і запах навкруг стоїть жахливий.
Звісно, повністю вирішити проблему чистоти води це не допоможе, але хоча б смердіти перестане.
Проблемами озера опікується й Шакирзян:
— Ми раніше самі їх час від часу згрібали, але тут вже такі об’єми біля мосту накопичилися: бо вони плодяться, бродять, смердять, отруюють воду і заважають всім.
Побачили, що своїми силами уже не справляємося, то звернулися до міста, до Шакирзяна — попросили екскаватор.
То нам дали людей, техніку. Ефект від збирання водоростей — тепер вони висохнуть на березі й підуть на добрива.
Окрім того, комунальники заодно і берег порівняли, пісок будуть досипати, і отак територія облагороджується.
Почали старого понтона з води діставати, який був біля мосту — думаємо, як його до ладу привести, — додає Юрій Ойцюсь.