Історія поліцейської дільниці та тюрми у Костополі. (Частина 1)

0 0

На початку 20-х років минулого сторіччя польською владою у місті Костопіль розпочалось будівництво поліцейської дільниці, а згодом й додаткових приміщень для утримання тимчасово затриманих громадян, які порушили кримінальне законодавство Речі Посполитої.

Поліцейську дільницю було розташовано на центральній вулиці міста (вулиця Пілсудського), поблизу залізничного переїзду на березі річки Замчисько. На фоні тодішніх адміністративних дерев’яних будівель Костополя, місцева поліцейська дільниця виглядала досить прогресивною в архітектурному плані.

Відомо, що на території дільниці розміщувались стайні, оскільки польські правоохоронці використовували у своїй діяльності гужовий транспорт.

Нова поліцейська дільниця працювала у цілодобовому режимі і звернутися за допомогою, громадяни могли у будь-який час доби. Окрім традиційної структури тодішніх правоохоронних органів, до штату поліції було введено посаду «конфідента» – таємного агента, основним завданням якого було постачання для поліції інформації про антидержавні дії. Зокрема, було створено спеціальну картотеку громадян, які симпатизували комуністичній або проукраїнській націоналістичній ідеологіям.

При проведенні арештів, польська поліція відзначалася жорсткими методами щодо затриманих мешканців краю. Такі підходи до встановлення громадського порядку призвели до низького рівня криміногенної ситуації у Костополі.

На початку  30-х років територія поліцейської дільниці розширювалась. Відтак, були збудовані спеціальні приміщення для ізоляції та утримання небезпечних злочинців (у тому числі й політичних), яких доставляли не тільки з міста, а й різних куточків терену.

Згодом, поліцейську дільницю було переформовано в тюремний заклад позбавлення волі для злочинців, засуджених за кримінальні правопорушення. Політичних бранців почали утримувати виключно у Рівненській тюрмі та спеціально облаштованій для особливої жорстокості утримання – тюрмі Білі Сарни.

Олександр Намозов, історик-дослідник, письменник

Вам також сподобається Більше від автора

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.