Історія поліцейської дільниці та тюрми у Костополі. (Частина 2)

0 0

У липні 1941 року, після приходу на терени краю німецької армії, тюремний заклад у Костополі було реорганізовано. Зокрема, у самій будівлі колишньої поліційної дільниці розташувалось гестапо, а тюремні будівлі продовжували виконувати свої функції в якості приміщень для допиту та формування груп з місцевого населення  української, польської, російської національностей, яких згодом знищували шляхом розстрілу на околицях Костополя. До слова, костопільчани єврейської національності, які викликали особливу відразу у німців, не перебували у даному закладі – вони були повністю ізольовані в гетто під охороною власної міліції порядку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Історія поліцейської дільниці та тюрми у Костополі. (Частина 1)

Так само, як і при польській владі, німці політичних в’язні у Костополі не утримували. Їх транспортували та загратовували у в’язниці Рівного. Між тим, під час утримування бранців у місцевій в’язниці, фашисти проводили розстріли затриманих та аби не витрачати додаткові ресурси, ховали тіла на території тюрми.

Після визволення міста у січні 1944 року, тюремний заклад продовжував функціонувати, але вже під егідою НКВС. Цього разу, тут почали утримувати вояків ОУН УПА затриманих під час спецоперацій на території району, прихильників ідей української державності та інших осіб, незгідних з тодішнім радянським ладом. До тюрми потрапляли особи, які відмовлялись перебиратись з терену Полісся на територію Донбасу в примусовому порядку. Також, серед бранців були й люди, які скоїли кримінальні правопорушення.

1947 року боївка сотника Лиса (Григорія Юрченка) – найбільше в ті часи збройне формування УПА на Костопільщині, здійснило напад на Костопільську тюрму з метою визволення місцевих повстанців, які в той час перебували за гратами. Однак, бій виявився занадто важким та невдалим для повстанців. Зрештою, охорона тюрми НКВС зуміла дати відсіч та не допустила патріотів на територію закладу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Спецоперація «Лис»

Наприкінці 40-х років минулого сторіччя радянською владою було прийняте рішення тюрму в Костополі ліквідувати та переформувати її під військову частину Рівненського полку зв’язку. Так, відбулася часткова реконструкція будівель, що розташовані на території, а будова колишньої польської поліцейської дільниці піддалася тотальній реновації. Головною метою ґрунтовних змін було змінити зовнішній вигляд архітектурних споруд, які не мали нагадувати жителям Костопільщини ні про польський, ні про німецький режими. Згодом, перед головною будівлею побудувалась прохідна, яка закрила собою центральний вхід колишнього відділу поліції. Також, було замінено паркан, добудовано декілька господарчих приміщень та їдальню. Саме тому, будівлю побудовану за польської влади, нині, так важко впізнати.

Олександр Намозов, історик-дослідник, письменник

Вам також сподобається Більше від автора

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.