Принаймні одній категорії населення
В Україні готуються змінити правила користування службовими квартирами. Частина громадян може остаточно втратити можливість приватизації державного житла. Йдеться насамперед про держслужбовців, які мешкають у помешканнях, що надає їм держава. Такі новації стануть частиною масштабної житлової реформи.
Про це повідомила голова парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк у коментарі РБК-Україна.
Чому виникла проблема?
За словами депутатки, сьогодні трапляються непоодинокі випадки, коли чиновники безоплатно приватизують службові квартири. Як приклад, Шуляк навела ситуацію в академії МВС, де житло, призначене для службового користування, перейшло у власність суддів та їхніх помічників. При цьому нові власники вже мали нерухомість і зовсім не потребували додаткових квартир.
Водночас в українському законодавстві передбачено право на користування службовим житлом для лікарів, учителів та правоохоронців. Однак на практиці саме ці категорії громадян часто залишаються осторонь — квартири, що мали б забезпечувати кадри, переходять до тих, хто й без того має житлові умови.
Що зміниться?
Щоб покласти край подібним схемам, у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №12377. Документ передбачає повну заборону на приватизацію службових квартир. Відтепер держава планує надавати житло лише у тимчасове користування — на час виконання професійних обов’язків.
Таким чином, якщо спеціаліст звільняється або переїжджає, його квартира повертатиметься у державний фонд та передаватиметься іншому працівникові. Як пояснила Шуляк, це рішення дозволить громадам залучати необхідних фахівців — адже вони отримуватимуть житло саме тоді, коли воно їм дійсно потрібне.
Європейський фактор
За словами парламентарки, нові правила відповідають вимогам програми Ukraine Facility, яку підтримує ЄС. Євросоюз встановив конкретні терміни для реалізації змін, і ухвалити закон мають уже в четвертому кварталі цього року. Це стане важливим кроком у збереженні державної власності та раціональному її використанні.
Кого це не торкнеться?
При цьому Шуляк підкреслила: нові обмеження не стосуватимуться військовослужбовців та ветеранів. Для них збережеться право на отримання житла у власність, адже це питання соціальної справедливості та вдячності за службу.