Чт. Вер 21st, 2023

1-го квітня 1941 року Рівненщину сколихнула надзвичайна подія. У селі Підлужне Костопільського району було знищено весь керівний склад місцевого райвідділу міліції. До Костополя виїхали перевіряючі з області та столиці України.

За однією з версій, керівники райвідділу загинули під час спецоперації по затриманню німецького парашутиста. За іншою – при спробі затримати та арештувати одного з провідників ОУН Костопільської округи Аврама Фінчука.

Аврам  Фінчук народився у селі Ставок Костопільського повіту. Походив з селянської верстви. Закінчив 7 класів народної школи. Після закінчення працював  на ріллі та займався самоосвітою.1933 року вступив в ряди ОУН, де цілковито віддався праці для української нації. В 1935 році став керівником боївки-трійки (локальна організація), за що й отримав перший тюремний термін- 8 місяців. 1936 року засуджений польським судом до 6-річного терміну ув’язнення (звільнений 1939 року). З виходом на волю, Фінчук продовжує займатися роботою в Організації Українських Націоналістів на теренах Костопільщини. Діяв під псевдо «Беркут», «Оса», «Микита».

За матеріалами слідства, які були подані до керівництва у Києві, було підтримано версію, що очільники Костопільського райвідділу міліції загинули у селі Підлужне при спробі затримати німецького парашутиста, який і підірвав міліціонерів та себе гранатою.

Як справді розвивалися події стало відомо з матеріалу розміщеного провідником ОУН на Волині Григорієм Рибаком у часописі «Самостійність» Органу Окружної Управи Костопільської Округи від 19 липня 1941 року.

Піcля того, коли декількох членів місцевої організації ОУН заарештували більшовики, Аврам Фінчук запідозрив у змові з НКВД одного зі своїх побратимів. Як згодом показали факти, цим провокатором виявився «оунівець» із села Підлужне під псевдо «Чумак».

1 квітня 1941 року, реалізовуючи свій намір видати Аврама чекістам, Чумак через пошту повідомляє більшовикам про таємну зустріч організовану Фінчуком. Під час  конспіративної вечері, у двері постукали та промовили таємне гасло. Однак, замість очікуваного друга з’явився загін чекистів, який оточив будинок.

Очільники Костопільської міліції в передчутті нагород та чергових звань зробили стратегічну помилку, зайшли у будинок усім керівним складом: начальник, заступник і черговий відділку. Аврам Фінчук, розуміючи що бій буде нерівним, витяг чеку з гранати. Загинув сам і знищив трьох міліціонерів керівних звань.

За ініціативи Григорія Рибака та Організації Українських Націоналістів у липні 1941 року було організовано перепоховання тіла Аврама Фінчука у рідному селі Ставок. Тисячі жителів терену проводжали в останню путь Героя. За спогадами очевидців траурна процесія розтяглася від Іванової Долини до села Ставок.

Нині на могилі Аврама Фінчука стоїть пам’ятник встановлений у роки незалежної України патріотично налаштованими жителями рідного села, а одна з вулиць носить його ім’я.

Публікація підготовлена за матеріалами статті письменника Олександра Намозова «Операція парашутист» та інформації  місцевого краєзнавця Олександра  Волянюка.

Джерело: Матеріал

Від Світлана Савіцька

Журналіст, уродженець Костопіля, працювала перед війною в одній із Рівненьских газет журналістом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *