Вт. Лют 27th, 2024

Вторгнення ХАМАС в Ізраїль

Як пише видання, навіть вторгнення Росії на територію України й потепління у її відносинах з Іраном – не змогли підірвати співпрацю з Ізраїлем. Лідери країн продовжували підтримувати зв’язок, а Нетаньяху оголосив про позаблоковий підхід до війни в нашій країні, відмовившись надавати ЗСУ летальну допомогу або системи протиповітряної оборони.

“Тепер, після смертоносної атаки підтримуваних Іраном бойовиків ХАМАС на Ізраїль, ці розмови, схоже, припинилися. Путін – один з небагатьох світових лідерів, який не подзвонив Нетаньяху, щоб висловити співчуття у зв’язку з загибеллю понад 1300 ізраїльтян, вбитих ХАМАСом під час цієї атаки”, – розповідає WSJ.

Тектонічні зрушення в ролі Росії Близькому Сході

З початку війни в Україні відзначаються більш широкі тектонічні зрушення, які відбуваються в ролі Росії на Близькому Сході. У пошуках зброї й союзників Путін трансформував свої відносини з Іраном й зміцнив зв’язки з арабськими країнами, такими як Єгипет, Ірак і Об’єднані Арабські Емірати.

“Тепер Москва розглядається як закладка основи стратегічних відносин з Ісламською республікою, яка постачала тисячі БпЛА Shahed”, – пише видання додавши, що Росія, зі свого боку, поставила у відповідь навчально-тренувальні літаки Як-130 Ірану й розглядає можливість продажу Су-35, що може змінити баланс повітряних сил на Близькому Сході.

Протягом багатьох років Росія й Іран підтримували зв’язки один з одним, втім їх відносини були засіяні недовірою, оскільки кожна зі сторін гралась у відносини із Заходом.

“Росія шукає партнера, який може надати зброю, але її обійми з Іраном зумовлені також ширшими антизахідними настроями”, – каже Ніколай Кожанов, експерт з російсько-іранських відносин в Катарському університеті.

Зокрема обійми Ірану та Росії поширились на спонсорований Тегераном ХАМАС, який нещодавно вдерся в Ізраїль. За останній рік щонайменше дві делегації високого рівня прилітали до Москви на переговори.

На вихідних ХАМАС подякував диктатору за позицію щодо “триваючої сіоністської агресії проти нашого народу і його неприйняття облоги Гази”.

Зокрема Російська Федерація не засудила атаку терористів на Ізраїль, а депутат Держдуми Росії Андрій Гурульов, зі свого боку, відзначив союз Єрусалиму з США та союз Москви з Іраном й “навколишнім мусульманським світом”.

Усе почалось за часи Радянського союзу

Зміцнення зв’язків Москви з Іраном сьогодні є повторенням позиції Радянського союзу, який у часи холодної війни, аби протистояти американським партнерам й зберегти свої позиції в найбідніших країнах світу – озброїв найбільших ворогів Ізраїля. Це, зі свого боку, призвело до Шестиденної війни 1967 року і війни Судного дня шістьма роками пізніше.

Конфлікт в Ізраїлі грає на руку Кремля

“Тим часом Кремль має внутрішні причини вітати війну далі від російських кордонів. Напередодні президентських виборів у Росії, запланованих на березень, Кремль шукає спосіб відволіктися від війни в Україні. Путін часто підтримував своє 23-річне правління Росією, використовуючи державні ЗМІ, щоб ігнорувати внутрішні проблеми, зосереджуючись на безладі за кордоном”, – пише видання.

З минулих вихідних війна в Україні була витіснена з перших шпальт газет по всьому світу й у самій Росії, де ЗМІ переключились на Ізраїль й Сектор Газа.

Зокрема російські високопосадовці вважають, що конфлікт в Ізраїлі є ударом по престижу США й змусить Вашингтон зробити оцінку власних можливостей щодо одночасного постачання допомоги Києву і Єрусалиму.

“Путін у своїх перших коментарях щодо нападів ХАМАСу на початку минулого тижня розкритикував США, назвавши ці напади “яскравим прикладом провалу політики Сполучених Штатів на Близькому Сході”, які ніколи не захищали інтереси палестинців у мирних переговорах. У п’ятницю він заявив, що Ізраїль має право захищатися від нападів з боку ХАМАС, але закликав до мирних переговорів, які мають привести до створення незалежної палестинської держави”, – додає видання.

Зокрема зі звинуваченнями в бік США виступив міністр закордонних справ Сергій Лавров. Через кілька днів після вторгнення ХАМАСу посадовець зустрівся з головою Ліги арабських держав Ахмедом Абуль Гейтом. Обидва закликали до негайного припинення вогню і проведення переговорів за міжнародної підтримки.

Інші ж кремлівські коментатори зловтішались над тим, що бойові дії в Ізраїлі означаються, що тепер два союзники США можуть бути позбавлені захисту. Пропагандист Соловйов, зі свого боку, перепостив новину про рішення Штатів в січні вивезти 300 000 американських 155-міліметрових артилерійських снарядів зі складу зброї в Ізраїлі й передати їх українським військовим.

Як відзначив видатний науковий співробітник Ради з міжнародних відносин Томас Грем, російські ЗМІ ймовірно кидатимуться на будь-які хаотичні події в Ізраїлі чи деінде, аби відвертати увагу від внутрішніх проблем в Росії.

Вторгнення ХАМАС в Ізраїль

7 жовтня терористи ХАМАС атакували Ізраїль із боку сектору Газа. Бойовики захопили заручників, убили сотні цивільних, а також взяли під контроль деякі військові об’єкти.

Ізраїль, зі свого боку, заявив про “стан війни” й початок контртерористичної операції “Залізні мечі”. Командування армії наголосило на планах знищити ХАМАС.

Від Світлана Савіцька

Журналіст, уродженець Костопіля, працювала перед війною в одній із Рівненьских газет журналістом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *