Спочатку в Київській Русі використовували лише прізвиська
Прізвище людини може багато сказати про її походження та предків, — звідки прийшли, ким були та чим займалися його предки. Наприклад, деякі прізвища носили справжні силачі, стародавні бізнесмени, винороби та пивовари.
В Україні є перелік прізвищ, створених ще за часів Київської Русі та існують на території сучасної України дотепер. Інформація про них міститься на генеалогічному ресурсі «Рідні», пише видання «Телеграф»
Спочатку в Київській Русі використовували лише прізвиська. Їх часто можна було зустріти в назвах князів. Але вони не успадковувалися. Коли виникла потреба вказати право власності, прізвища стали застосовуватися в офіційному діловодстві.
Ось список прізвищ, які заведено вважати найдавнішими:
- Прізвище Білан – за поширенням посідає 386 місце.
Сьогодні налічує близько 7 932 носіїв. Найчастіше таке прізвище зустрічається у Києві, Сумах, Дніпрі, Черкасах, Запоріжжі. Це давньослов’янське прізвище, яке походить від прикметника «білий». Вперше письмовий запис цього родового імені було зроблено 1649 року — це реєстровий запис козака Брацлавського полку.
- Прізвище Жадан займає за розповсюдженням 1045 місце.
Налічується 3768 носіїв. Часто трапляється на Слобожанщині. Але можна зустріти і у Києві, Полтаві, Харкові, Кам’янському, Дніпрі. Походить від давньоукраїнського особистого імені, яке утворилося від дієслова «бажати». У давнину її давали дитині, на яку батьки дуже чекали.
- Прізвище Логвиненка посідає за розповсюдженням 625 місце.
Нараховуючи 5591 носія. Вона дуже поширена на Слобожанщині, Києві, Запоріжжі, Дніпрі та Донецьку. Таке родове ім’я носили старшини Гетьманщини.
- Прізвище Скорик – за поширенням посідає 640 місце та налічує 5474 носіїв.
Частину її можна зустріти на Слобожанщині, в Києві, Харкові, Сєвєродонецьку, Запоріжжі та Черкасах. За походженням є усіченою суфіксальною освітою від імені Скоромир, Скорослав. Вперше його було зафіксовано 1649 року в імені козака Канівського полку.
- Прізвище Сулима посідає за поширенням 1362 місце.
Вона налічує 3037 носіїв. У давнину її носіями були представники православного духовенства. Зустрічалася вона серед старшин Гетьманщини.