Центр надання соціальних послуг як комплексний заклад соціального обслуговування мешканців Костопільської громади почав працювати у 2021 році. Клієнтами центру є люди різного віку та статусу, які потребують допомоги.
Догляд вдома
Запит на цю послугу є постійно. Нині центр обслуговує близько 250 мешканців громади, яким потрібна така допомога. Соціальні робітники працюють в Костополі і на старостинських округах.
«У нас індивідуальний підхід до кожного клієнта. За його потребами ми складаємо індивідуальний план: хтось потребує прибирання вдома, іншим потрібно купувати харчі та ліки, готувати їжу, представляти інтереси в соціальних, медичних та інших закладах. Одержувачі цієї послуги не обов’язково є одинокими людьми похилого віку. Є літні люди, котрі мають дорослих дітей і втратили звʼязки з ними, або ті мешкають далеко і не можуть допомагати батькам. Якщо діти служать в ЗСУ, а батьки за станом здоровʼя потребують допомоги та не мають інших рідних поруч, вони теж можуть скористатися послугами центру. Нашими клієнтами можуть бути одинокі особи з інвалідністю будь-якого віку або ті, що мешкають самі і потребують соціальної послуги догляду вдома. Ми не надаємо цю послугу лежачим хворим, але можемо допомогти тим, хто за ними доглядає. Наприклад, мама-пенсіонерка доглядає за сином-військовослужбовцем, який унаслідок поранення прикутий до ліжка. На оформлення послуги потрібно подати заяву з необхідним переліком документів. У нашому штаті 20 соціальних робітників. За встановленими вимогами кожен з них має обслуговувати 10 осіб у місті або 6 – у селі. Насправді обслуговують по 14-15 людей в місті і по 9-10 у селі, тобто потреба у соціальній послузі з догляду вдома є і буде», – розповіла директор комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Костопільської міської ради Тетяна Топольська.
Натуральна допомога
Натуральна допомога центру – це послуги перукаря, швачки, банку одягу та пункту прокату технічних засобів реабілітації (крісла колісні, милиці, ходуни, ціпки, функціональні ліжка). Для одержання у користування такого засобу потрібен висновок від лікаря про те, що пацієнт його потребує. З користувачем укладають договір і у разі потреби продовжують його. Є державна програма на виготовлення засобу реабілітації під потреби кожної людини. На період очікування Центр надання соціальних послуг забезпечує необхідними засобами реабілітації. Пункт прокату поповнюється коштом міської ради, допомагають благодійні та християнські організації. Нещодавно, приміром, допомогли у забезпеченні ходунцями, колісними кріслами та функціональними ліжками.
Популярними є послуги перукаря та швачки, які можна отримати як в приміщенні центру, так і вдома. Швачка проводить дрібний ремонт одягу та домашніх речей, клієнти задоволені. Хорошою ініціативою стали виїзди перукаря в Костопільську лікарню стригти військовослужбовців, які лікуються у нас.
Соціальний супровід
Центр соціальних послуг має у штаті юриста і надає юридичну допомогу своїм клієнтам аж до супроводу у суді. Зараз посада юриста вакантна, за потреби клієнтам центру консультації надають фахівці бюро безоплатної правничої допомоги.
«Ми здійснюємо початкову консультаційну допомогу та супровід, допомагаємо людині сконтактуватися з працівниками потрібної їй установи. Наразі розглядаємо питання про введення посади фахівця з супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб», – розповіла також Тетяна Топольська.
Центр має штатного практичного психолога. Він працює і з родинами внутрішньо переміщених осіб, і з людьми, які потребують догляду вдома, з військовослужбовцями та іншими клієнтами. Учасники війни найбільш важко йдуть на контакт, утім, декотрі звертаються й відпрацьовують з психологом свої проблемні питання.
У старостинських округах, як і в Костополі, є фахівці з соціальної роботи. Вони здійснюють соціальний супровід сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, прийомних сімей та дітей, котрі перебувають під опікою, інші родини, які потребують допомоги.
Засуджені на умовні терміни також можуть отримувати соціальні послуги профілактики та адаптації на базі установи.
«Робота з сім’ями у складних життєвих обставинах – це насамперед профілактична робота. Працюємо над підвищенням батьківського потенціалу, забезпеченням основних потреб дітей у вразливих сімʼях, аби запобігти їхньому вилученню з такої сім’ї. Проте, на жаль, такі випадки були. Наша робота має допомогти сімʼям подолати труднощі та надати їм підтримку. Це важко, оскільки здебільшого батьки й самі виросли у подібних умовах і створюють таку модель сім’ї, яка була у них.
Сімʼї внутрішньо переміщених осіб, які мешкають на території Костопільської громади, звертаються до нашої установи за отриманням гуманітарної допомоги. Після оцінювання потреб кожної сім’ї ми складаємо план адаптації і працюємо за ним. Якщо родина одержує допомогу, знайшла житло, батьки влаштувалися на роботу, а діти навчаються – мета досягнута. Наша робота як працівників соціальної сфери завжди базується на індивідуальних потребах кожної сімʼї», – розповіла також Тетяна Топольська.
Якщо ви чи ваші рідні потребують допомоги, звертайтеся за адресою:
м. Костопіль, вул. Сарненська, 15, тел. 096 939 40 45.