Якою була медицина у Костополі 100 років тому

0 13

Гострим питанням для жителів міста Костопіль на початку 20-х років минулого сторіччя було питання отримання медичної допомоги. Якщо середня зарплата працівників на місцевих підприємствах  (скляній гуті, фанерній фабриці, тартаках, млинах) становила 2 злотих на день, то тільки первинна консультація у лікарнях коштувала 3 злотих. Тому за медичною допомогою звертались виключно у крайньому випадку.

Так,відповідно до статті 27 законодавства Польщі від 11 серпня 1923 року про тимчасове врегулювання комунальних коштів повітова рада в Рівному постановляє брати плату за утримання і лікувальну процедуру в лікарнях та за перев’язки в амбулаторіях, зокрема і в Костополі, у наступних розмірах:

Плата за лікування і утримання в лікарні:

а) за утримання хворого в хірургічному відділі протягом доби – 7 злотих;

б) за утримання хворого в терапевтичному і родильному відділах протягом доби – 6 злотих;

в) жителям із території повітової спілки самоуправління можуть бути зроблені знижки по відношенню до встановлених оплат, однак знижена плата не може бути зменшена нижче 50% встановленої ставки під пунктом «а» і «б», тобто 3 злотих 50 грош у хірургічному відділі і 3 злотих у терапевтичному і родильному відділах;

г) жителі території повітової спілки самоуправління, хворі на інфекційні хвороби, лікуватимуться в лікарні безплатно.

Плата за амбулаторну допомогу:

а) від хворих жителів із території повітової спілки само­управління за пораду з малою перев’язкою – 1 злотий, з середньою перев’язкою – 2 злотих, з великою перев’язкою – 3 злотих;

б) від хворих жителів із території, яка не належить до по­вітової спілки самоуправління, за пораду з малою перев’яз­кою – 3 злотих, з середньою перев’язкою – 4 злотих, з вели­
кою перев’язкою – 6 злотих.

Плата за користування рентгенкабінетом:

а) плата за рентгеноскопію:

  • рентгеноскопія грудної клітки або кінцівок – 5 злотих;
  • рентгеноскопія стравоходу, шлунку, дванадцятипалої кишки – 7 злотих;
  • рентгеноскопія всього стравоходу – 15 злотих.

б) плата за знімок:

  • знімок 9х12 см – 5 злотих,
  • знімок 12х18 см – 6 злотих,
  • знімок 18х24 см – 8 злотих,
  • знімок 24х30 см – 10 злотих,
  • знімок 30х30 см – 12 злотих,
  • знімок 30х40 см – 15 злотих.

Плата за користування   швидкою   санітарною   допомогою:

а) від жителів території повітової спілки самоуправління:
за 1 км по твердій дорозі – 0,15 злотих,

за 1 км по ґрунтовій дорозі – 0,25 злотих.

4823_mУ Костопільській лікарні працювали три лікарі римо-католицького сповідання: гінеколог Вітольд Ярошинський, терапевт Сигізмунд Янцелевич та хірург-ортопед Йосип Любіч; вони також проводили рентген та хірургічні операції.

Їх послугами користувалось переважно польське населення міста. Євреї лікувалися у терапевта Шоеля Айзенмака, дантистів Рахміля Глясмана та Арона Бібермака, а також польських фахівців. Українці за медичною допомогою їздили до Малих Селищ, де приймав відомий травник та костоправ-українець Озарчук.

Згодом, у середині 20-х років, після закінчення медичного відділу Паризького університету (спеціальність венеролог-епідеміолог) у місті почав працювати місцевий український лікар Олександр Фесік. Після закінчення житомирських фельдшерських курсів, у місті працював Дмитро Новоселицький, який під час окупації Костополя фашистами, очолив Окружний відділ охорони здоров’я.

Також, на роботу до міста було запрошено відомих волинських лікарів, українських патріотів, подружжя Рощинських.

Олександр Намозов, історик-дослідник, письменник

Вам також сподобається Більше від автора

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.