Чт. Чер 20th, 2024


Прикмети про Чистий четвер

Чистий четвер ще називають Страсним, адже він припадає на Страсний тиждень, останній тиждень перед Великоднем.

Чистий четвер є першим з трьох днів, які ще називають «Велике тридення» в християнстві. 

Згідно з Євангеліями, за три дні до розп’яття Ісус зібрав апостолів на останню трапезу – Таємну вечерю, розділив з ними хліб і вино, а також сказав, що хтось із них найближчим часом видасть його.

Так і сталося: в ніч з четверга на п’ятницю Юда Іскаріот продав Ісуса за 30 срібняків.

 
Традиції Чистого четверга

Зранку в Чистий четвер ідуть до церкви, де сповідуються і причащаються, за можливості відвідують службу і ввечері. У храмах у Великий четвер відбувається особлива служба «Дванадцяти страсних Євангелій», на якій згадують про страждання Господа.

Здавна вважалося, що вода у Чистий четвер набуває цілющих властивостей. Тому в цей день необхідно скупатися, але бажано зробити це на світанку.

Господині у цей день готують великодні паски, а також наводять лад у домі.

Після вечірнього богослужіння несуть додому запалену страсну свічку та на порозі дверей до свого будинку вгорі креслять димом від вогню хрест. Такий обряд робиться для того, «щоб лиха нечисть хату минала».

Цілющого значення у цей день набуває і сіль, яка називається четверговою. Усі після купання повинні були кинути дрібку солі в глечик. Таким чином, вона ставала оберегом на весь подальший рік.

Щоб у родині гроші водилися у Чистий четвер тричі перераховували всі заощадження, які є в будинку: до сходу сонця, опівдні і після заходу сонця.

Що не можна робити у Чистий четвер

У Чистий четвер ще триває піст, тому цього дня не можна їсти скоромну їжу. Багато вірян у цей день не вживають гарячих страв.

Не можна у Великий четвер залишати невимитий посуд та невипрану білизну.

У Чистий четвер і до Великодня не можна віддавати з дому нічого цінного, а також позичати гроші, тому що разом із цінностями можна «віддати» і добробут.

Брудну воду після прибирання не можна виливати в межах дому, оскільки вважається, що негативна енергетика такої води може погано вплинути на майбутнє.

Натомість бажано виливати її в місцях, де нічого не росте, наприклад, на каміння або дорогу.

Народні прикмети на Чистий четвер

  • Якщо в Чистий четвер дощитиме – чекай дощову весну.
  • Яка погода в Чистий четвер – така ж буде і на Вознесіння.Джерело

Від Світлана Савіцька

Журналіст, уродженець Костопіля, працювала перед війною в одній із Рівненьских газет журналістом.