Пт. Чер 21st, 2024


Віряни святкують Вербну неділю рівно за тиждень до Великодня

28 квітня православні віряни відзначають велике свято – Вхід Господній в Єрусалим, або Вербну неділю.

Вербна неділя — це перехідне церковне свято, дата якого залежить від дати Великодня. З Вербної неділі починається останній Страсний тиждень посту, що передує Великодню.

Назва свята Вербна неділя походить від звичаю освячувати в цей день у церкві гілки верби. Вони символізують пальмові гілки, якими юдеї вітали Ісуса в Єрусалимі. В Україні пальми не ростуть, тому їх замінено вербовими гілками.

Традиції Вербної неділі

За вербою ходили в ліс до світанку, збирали і несли в храм на освячення. Зрізати гілки можна було тільки з молодих дерев, на яких немає засохлих гілок, пошкоджень, дупел.

Не можна брати гілки з верб, що ростуть біля кладовищ або схиляються над водою.

У Вербну неділю в церкві під час служби святять гілочки верби. Освячену вербу приносять в будинок і ставлять біля ікони.

За церковною традицією букетик освяченої верби повинен простояти біля ікон весь рік, охороняючи будинок від пожеж і нещасть, а господарів — від хвороб.

Вербна неділя хоча і вважається святом, але оскільки випадає в Великий піст, не святкується шумно. Можна зібратися сім’єю, відвідати літніх родичів, але влаштовувати застілля і гуляння не можна.

Єдине, що дозволяється, — в цей день можна їсти рибу і випити трохи вина. Потрібно постаратися відійти від суєти, очиститися духовно, помолитися і підготуватися до Страсної седмиці.

У цей день потрібно постукати по тілу гілочкою верби. Вважається, що якщо освятити на Вербну неділю гілочку в церкві, а потім легенько побити людину, то здоров’я буде міцним. 

Вважали, що будеш багатим, якщо на Вербну неділю посадиш вдома кімнатну рослину. Вона приверне у твою оселю багатство і добробут.

Поганий знак, якщо квітка протягом місяця після Вербної неділі зів’яне – будеш жити в бідності. 

 Що не можна робити у Вербну неділю

Категорично забороняється у цей день займатися важкою фізичною працею.

Не можна вживати міцний алкоголь та влаштовувати гучні гуляння.

Не можна їсти м’ясо, яйця та молочні продукти. Їжа на столі повинна бути скромною. Виняток становлять риба, рослинна олія та трохи кагору.

Не можна у Вербну неділю проводити поминальний обід.

 

Народні прикмети на Вербну неділю

  • Якщо у Вербну неділю тепло і сухо – влітку буде великий урожай фруктів.
  • У Вербну неділю вдарив мороз – рік принесе багато пшениці.
  • Якщо в цей день вітер дме сильно, то літо буде вітрянимДжерело

Від Світлана Савіцька

Журналіст, уродженець Костопіля, працювала перед війною в одній із Рівненьских газет журналістом.