Страсна п’ятниця – остання п’ятниця перед Великоднем
Страсна п’ятниця – найскорботніший день Великого посту. Дата Страсної п’ятниці не фіксована. Вона завжди плаваюча і залежить від дати, на яку припадає Великдень.
Назва дня – «Страсна п’ятниця» – походить від латинського слова «passio», що означає «страждання», та вказує на страждання Христа, який прийняв мученицьку смерть, щоб спокутувати гріхи людства.
Саме в п’ятницю напередодні свята Пасхи розіп’яли Ісуса Христа.
У цей день православні християни згадують про останні дні життя Ісуса Христа. У п’ятницю Христос здійснив свій шлях на Голгофу, зазнав смертної муки і загинув на хресті.
За церковною традицією у Велику п’ятницю в храмах відбуваються три основні служби: Утреня, Царські години і Велика Вечірня з малим повечір’ям.
За християнською традицією, передостанній день Великоднього посту заведено проводити в спокої і молитвах.
Колись господині в селах робили в цей день дві роботи: пекли паски та садили капусту — вважалося, що це робити можна, не гріх.
Але іншу працю на землі не можна робити, якщо саджати щось в цей день — то врожаю не буде.
Щоб весь рік здоров’я не підводило, шматочок паски, випеченої в Страсну п’ятницю, потрібно було зберігати за іконами в кутку до наступного Великого тижня.
Що не можна робити в Страсну п’ятницю
П’ятниця перед Великоднем – найсуворіший день для тих, хто поститься. В цей день не можна їсти взагалі нічого, окрім хліба та води, та й то – тільки після символічного виносу Плащаниці під час вечірньої служби в церкві.
Алкоголь та веселощі суворо заборонено. Народна мудрість недарма говорить: «Хто в Страсну п’ятницю сміється, той весь рік плакатиме.
Все прибирання потрібно завершити в Чистий четвер – прати, прасувати, шити, готувати і прибирати в цей день не можна.
Також заборонені роботи на землі – сіяти та саджати що-небудь не можна.
Не можна стригтися, торкатися до гострих металевих предметів. Хліб заведено розламувати руками, тому що до гострих предметів торкатися не можна.
Не можна проводити хрестини і вінчання, а якщо у вашій родині на цей день випадає яке-небудь свято – день народження, річниця, захід краще перенести.
Не можна лаятися, лихословити, сперечатися і з’ясовувати відносини.
У Страсну п’ятницю не можна плювати на землю. Народні прикмети говорять, що від того, хто плюне на землю – від того на весь рік всі святі відвернуться.
Прикмети на Страсну п’ятницю
- Якщо ніч на п’ятницю зоряна, а вранці ясний світанок, то до хорошого врожаю пшениці.
- Хмари на небі в Страсну п’ятницю – до поганого врожаю зернових, зоряне небо – до родючого літа.
- Якщо в Страсну п’ятницю йде дощ, то в травні буде достатньо опадів.