Сб. Лис 23rd, 2024


Перевірте у списку своє прізвище

Кожне українське прізвище має свою історію походження і може багато розповісти про традиції, побут і культуру наших предків. Є родові імена, які давали людям через їх характер, або ті, що перейшли з прізвиськ.

А є прізвища, які отримувала інтелігенція – медики, освітяни та представники мистецтва, пише видання «Телеграф».

Мовний експерт Юліан Редько розповів, які прізвища отримували представники еліти. Інформацію він виклав у роботі Сучасні українські прізвища.

Які прізвища отримували лікарі та знахарі

У роботі йдеться про те, що раніше лікарською справою в Україні займалися переважно жінки. А ще було поширене цілительство – поєднання народної медицини та сільської магії. Цією справою могли займатись і чоловіки.

Звідси походять прізвища Гадал та Ворожко.

Щодо прізвища Медик, як каже сам мовознавець, його досить важко відстежити, бо воно походить з латинської мови. Але таке прізвище могли давати лише людям із медичною освітою, які не мали стосунку до народної медицини чи знахарства.

Які прізвища давали педагогам та людям мистецтва

  • Педагоги мали відповідні прізвища: Шкільник, Школяр, Школік, Шкільнюк, Школун.
  • Тим, хто працював у бурсах і займався наукою, давали такі рідкісні родові імена, як Логік, Філософ, Книжник.
  • Люди, зайняті мистецтвом, отримували прізвища Маляр, Малярик та Маляренко. А творців з особливим талантом у мистецтві називали Богомазами чи Богомазюками, що згодом стало родовими іменами.
  • Усі, хто тим чи іншим чином був пов’язаний із музикою, це були зазвичай церковні співачі, які отримували прізвища Півець та Співак. Люди, які були диригентами у хорі, мали родові імена Регент та Регенчук.





Джерело

Від Світлана Савіцька

Журналіст, уродженець Костопіля, працювала перед війною в одній із Рівненьских газет журналістом.