13 вересня за новим церковним календарем згадують священномученика Корнилія Сотника
13 вересня відзначають і оновлення храму Воскресіння Христового в Єрусалимі. Також цього дня – передсвято Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього.
У храмах на свято поновлення храму Воскресіння Христового в Єрусалимі здійснюють богослужіння Великоднім чином, тому в народі день також називають осінній Великдень.
Цього дня заведено відпустити злі наміри і здійснювати добрі справи – освячення храму символізує нове життя для людини.
Наші предки 13 вересня збирали на городі всі овочі з коренеплодами – моркву, редьку, буряк, топінамбур. Вважали, що з цього дня всі рослини припиняють рости і починають гнити, якщо їх не зібрати.
Люди вірили, що саме сьогодні йде останній теплий дощ, потім вода вже буде холодною.
За повір’ям, 13 вересня дощ не просто ллє, а так, що його цівки сходяться хрест-навхрест на землі, затягують їй рани, які люди принесли їй за літо і весну.
Вийти під такий дощ – добра прикмета. Вважали, що він заряджає людину силою на весь рік і позбавляє від поганих думок.
Щоб відновити гармонію в сім’ї, наші предки вважали, що в цей день потрібно розрізати ріпу навпіл і змастити розріз медом, потім половинки скласти. Потім через три години потрібно сісти зі своїм коханим за стіл і кожному з’їсти по половині ріпи.
Наші предки вірили, що в свято 13 вересня журавлі вилітають в теплі краї. Побачити відлітаючих в небі журавлів сьогодні – до великої удачі.
Що не можна робити 13 вересня
Не можна ворожити з дзеркалами – до дуже великого нещастя.
Також в цей день краще відкласти одруження і заручини. День вважається невдалим для будь-якої реєстрації пари.
За народними прикметами 13 вересня не слід мити підлогу, витирати пил і навіть переставляти меблі – так можна вигнати з дому удачу.
Наші прапрадіди говорили: веселитися 13 вересня – на інший день плакати.
Тому у цей день не варто влаштовувати багатолюдні застілля, особливо з наявністю алкоголю, оскільки на них підвищується ризик сварки.
Народні прикмети на 13 вересня
- Червоний місяць – до вітряної погоди.
- Дощ пішов – до хорошого урожаю.
- Хороший урожай редьки – до багатства в будинку.