Пн. Лис 25th, 2024

Відключення світла зараз – не новинка для українців, що жили в 90-ті роки

Період з жовтня 2022 року по сьогодні – не перший, коли були віялові відключення в Україні. Хоча після розпаду Радянського Союзу Україна отримала у спадок один із найпотужніших у світі енергетичних комплексів, складні політичні й економічні виклики швидко підштовхнули країну до енергетичної кризи.

Як повідомляє «Економічна правда», це стало причиною того, чому раніше відключали світло в Україні.

У перші роки незалежності українська економіка стрімко погіршувалась. Промислове виробництво падало, зростав зовнішній борг, а в 1993 році Україна мала найвищий у світі рівень інфляції, пише Главред.

Занепадали цілі галузі: сільське господарство, хімічна промисловість, машинобудування та легка промисловість.

 

Через це підприємства не могли оплачувати електроенергію, накопичувалися борги, а енергетичний сектор втратив можливість закуповувати паливо для електростанцій.

 

Внаслідок цього розпочались перебої з постачанням електроенергії, що згодом призвело до вимушених відключень.

Додали «масла в вогонь» і страйки шахтарів та працівників атомних електростанцій через затримки й відсутність зарплат. Зниження запасів вугілля й інших ресурсів привело до того, що електростанції працювали «з коліс», тобто використовували мінімальні залишки палива, що постачалося в останній момент.

Це призвело до стану, коли робота енергосистеми почала нагадувати «тахікардію»: частота електричного струму, яку необхідно було підтримувати на рівні 50 Гц, падала до небезпечних показників, таких як 49,3-49,2 Гц, що ставило систему на межу колапсу.

Щоб зберегти стабільність системи, енергетики були змушені вимикати електроенергію для великих споживачів та підприємств, а згодом і для населення.

 

Тому в 1999 році почали діяти так звані віялові відключення, що передбачали тимчасове вимикання електроенергії на кілька годин.

Ці відключення стали буденністю для українців, і лише взимку 2000-2001 років ситуація стабілізувалася завдяки поверненню до грошових розрахунків та відмові від бартерних схем, що дозволило забезпечити паливом електростанції.



Джерело

Від Світлана Савіцька

Журналіст, уродженець Костопіля, працювала перед війною в одній із Рівненьских газет журналістом.