Нд. Гру 22nd, 2024

Мітинги в трьох містах Європи, відомо хто організатор

Один з основоположних факторів ведення війни – це мобілізація. Саме від ефективності мобілізації залежить обороноздатність держави та дієздатність українського війська. 

Кремль розуміє руйнівний ефект від зриву процесу мобілізації, як це вплине на обороноздатність України, тому намагається всіма силами посилити дискредитацію залучення людей до війська. Саме цим займається російська пропаганда та агентурна мережа впливу, як в Україні так і за кордоном. 

#ценемояукраїна – дезінформація в соцмережах

Соціальні мережі сьогодні – це ідеальний інструмент для поширення пропаганди та необхідних наративів, що націлені на конкретну аудиторію. Власне тому соцмережі  основний майданчик інформаційної кампанії щодо зриву мобілізації в Україні.

Наприклад в серпні цього року  в соцмережі TikTok було виявлено понад 2000 акаунтів, створених в межах російської інформаційної операції — яка сформована навколо хештегу #ценемояукраїна. Головна мета кампанії дискредитувати дії ТЦК та СП і мобілізацію в Україні.

За один тиждень в рамках кампанії було опубліковано 41 тисячу відео, із загальним охопленням в 10 мільйонів переглядів. А з хештегом ТЦК лише протягом 16 травня – 16 червня 2024 року було опубліковано близько 13 тисяч відео, які набрали понад 470 млн переглядів. 

Приклади хештегів в рамках антимобілізаційної кампанії

Важливим елементом дезінформаційної кампанії є те, що будь які меседжі мають містити частину правди та поширюватися не лише російською пропагандою, а, в ідеалі, органічно – українцями, що потрапили під її вплив. Тобто спочатку розповсюджується фейкове відео в рамках кампанії впливу, а потім його підхоплюють справжні користувачі. Після чого ідентифікація фейків надзвичайно ускладнюється.

Від приховування до нападів на “людоловів”

Дослідники Центру стратегічних комунікацій повідомили, що протягом 2022-2023 років відбувався перехід від нормалізації пасивного (переховування від ТЦК) до активного ухилення від призову (відкриті конфлікти, втеча за кордон). А щонайменше, з початку 2024 року триває процес з нормалізації насильства щодо представників ТЦК (збройні напади на військовослужбовців, підпали військових автомобілів тощо).

Наразі широкорозповсюджені випадки замовних підпалів військових автомобілів. Російські медіа активно використовують відео підпалів автомобілів, що належать працівникам ТЦК та ЗСУ, для створення уявлення про нібито самовільну ініціативу українців проти мобілізації. Згідно з розслідуваннями, ці підпали організовуються російськими спецслужбами, які вербують молодь, переважно підлітків, обіцяючи їм швидкі гроші за виконання таких завдань.

Рівнянин за завданням російських спецслужб підпалив військове авто

З початку травня 2024 року зафіксовано значне зростання випадків підпалів, і Служба безпеки України затримала понад 160 осіб, які були залучені до цих дій. Багато з них є неповнолітніми, що свідчить про цілеспрямовану кампанію російських спецслужб щодо дестабілізації ситуації в Україні.

Таким чином російська дезінформаційна кампанія в багато в чому сформувала погане сприйняття явища мобілізації як такого. Однак звісно – це відбулось не без негативних прикладів з боку недосконалої системи мобілазації та залучення до війська.

Європейські агенти впливу мобілізуються 

Окрім непрямих впливів на аудиторію в соцмережах, росіяни активніше намагаються працювати з людьми на вулиці, зокрема в Європі. Серед вихідців з пострадянського простору, українських біженців та порушників кордону формуються групи чи осередки в країнах Європи. Учасники цих осередків почасти можуть бути напряму завербовані російською спецслужбою, або ж просто бути корисними ідіотами.

Задача цих груп – це публічна дискредитація українського військо-політичного керівництва та мобілізації загалом. А мета – сформувати негативний образ в України, підірвати підтримку європейських інституцій та суспільств. 

Нещодавно стало відомо, що політичне об’єднання “Союз постсоветских левых” організовує проведення кількох акцій в Європі. Вони мають пройти 21 грудня в Берліні, Кельні та Парижі.

Головна мета, звісно ж, під приводом відстоювання прав та свобод людини в Україні – дискредитувати мобілізацію та Україну.

Заклики участі в мітингах в місті Кельн

Власне про це раніше  заявляв один з організаторів та керівників згаданого союзу Андрєй Коновалов, емігрант та уродженець Кропивницького. Власне на одній з конференцій “лівих” у Німеччині він  відкрито заявив, що їхня мета – це тиск на європейські уряди з метою обмеження військової та фінансової допомоги Україні, з вимогою зупинити процес мобілізації.  

Андрєй Коновалов – учасник руху “Союз постсоветских левых” в центрі

Наразі немає прямих доказів співпраці згаданої організації та її представника з російськими спецслужбами. Однак її активна діяльність з дискредитації України на Заході та поширення відкритих російських наративів може свідчити саме про таку співпрацю. 

Надійний тил – це міцний фронт

На жаль залучення людей до війська не є безболісним. Є велика купа випадків, які дискредитують мобілізаційний процес – це незаперечний факт. Історії про корупціонерів-очільників ТЦК, мільйонери службовці МСЕКів, випадки порушення норм встановлених законом щодо мобілізації тощо. Все це має негативний ефект, що в першу чергу відображається на суспільстві. В свою чергу рф намагається дестабілізувати ситуацію в українському тилу, шляхом розкручування антимобілізаційних інфораційних кампаній.

Однак єдиного та ефективного методу протидії пропаганді рф не існує. То ж в першу чергу українці мають дбати про власну інформаційну гігієну самостійно, сприймати інформацію критично, не піддаватись на провокацію та не поширювати неперевірену інформацію.

Наведені приклади показують, що російські методи гібридної війни досі діють і направлені не лише проти українців в Україні, але й проти українських біженців в країнах Європи. Консолідація суспільства заради спільної мети збереження України – це в першу чергу збереження надійного та стабільного тилу для нашого фронту. Тому маємо робити все, аби російська дезінформаційна війна не вплинула на стійкість українського запілля.



Джерело

Від Світлана Савіцька

Журналіст, уродженець Костопіля, працювала перед війною в одній із Рівненьских газет журналістом.