Пн. Чер 17th, 2024


Що таке оракули та як вони працюють

У динамічному світі криптовалют, де панують інновації та ефективність, один проєкт виділяється своїм унікальним підходом до подолання розриву між технологією блокчейн і реальними додатками. Йдеться про Chainlink (LINK), революційну децентралізовану мережу оракулів, яка викликала справжній фурор в індустрії блокчейну. Від свого скромного початку до нинішньої позиції ключового гравця у сфері децентралізованих фінансів (DeFi), LINK coin захопив уяву інвесторів, розробників та ентузіастів. Приєднуйтесь до нас, щоб зануритися в захоплюючий світ Chainlink, дослідити його походження, технологію, приклади використання та потенційний вплив на майбутнє блокчейну і не тільки.

Хто заснував Chainlink?

Chainlink заснували Сергій Назаров та Стів Елліс. Проєкт став відомим у 2017 році, коли Назаров та Елліс опублікували його білу книгу. Офіційно Chainlink був запущений у 2019 році, а його основою стала децентралізована технологія оракулів на основі нод.

Проєкт був розроблений спільно з професором Корнельського університету Арі Джуелсом. Наразі Джуелс, разом із засновниками та іншими членами команди, є частиною лабораторії Chainlink Labs, яка займається розробкою протоколу та архітектури проєкту.

Наприкінці 2021 року колишній керівник Google Ерік Шмідт приєднався до Chainlink Labs в якості радника.

Яку проблему вирішують оракули?

Децентралізовані додатки покладаються на смартконтракти, але певні бізнес-моделі потребують позамережевих даних. Доставлення та перевірка позамережевих даних для виконання смартконтрактів стала значною проблемою.

Спочатку за це завдання відповідали оракули, але вони були ненадійними і централізованими: їхні операції часто контролювалися однією особою, і використовувалося лише одне джерело інформації, що створювало потенційну «точку відмови» і наражало користувачів смартконтрактів на ризики.

Наприклад, операції, пов’язані з миттєвими позиками, зіткнулися з проблемами через централізацію даних, таких як ціни на криптовалютні активи. Це призвело до вразливості смартконтрактів. У 2020 році хакер скористався цією вразливістю, викравши криптовалюти на суму майже 1 мільйон доларів з протоколу bZx, який покладався на єдиний оракул Kyber Network.

Творці Chainlink вирішили цю проблему, запровадивши децентралізовані оракули. Ці оракули мають ключову особливість: відсутність єдиного джерела даних, що робить їх стійкими до маніпуляцій.

Смартконтракт, підключений до мережі Chainlink, запитує дані з декількох оракулів одночасно, щоб отримати найбільш правдиву інформацію. Тому децентралізовані оракули Chainlink також відомі як оракули консенсусу.

Як працюють оракули Chainlink?

Chainlink — це мережа оракулів, яка об’єднує багато вузлів. Оператор одного вузла може розгорнути кілька оракулів. Своєю чергою, кожен оракул може мати кілька джерел даних.

У своїй роботі оракули використовують канали цінових даних (Chainlink Price Feed). Вони дозволяють децентралізованим смартконтрактам додатків отримувати котирування різних криптовалют з централізованих торгових майданчиків. Це необхідно, наприклад, при обміні одного криптоактиву на інший через децентралізовану біржу.

Яку інформацію надають оракули Chainlink?

Технологія децентралізованих оракулів не обмежується криптовалютами та фінансами. Наприклад, влітку 2021 року Chainlink оголосила про партнерство з відомим сервісом прогнозування погоди AccuWeather. Завдяки цій співпраці дані AccuWeather надаються децентралізованим оракулам через Google Cloud.

Це партнерство відкрило Chainlink двері для залучення нових клієнтів. Навесні 2022 року американська страхова платформа Lemonade разом з кількома блокчейн-проєктами запустила нову послугу страхування кліматичних ризиків для фермерів. Замість традиційного поліса покупці страховки стають учасниками смартконтракту, пов’язаного з оракулом Chainlink.

У квітні 2022 року DeFi-компанія Truflation використала оракули Chainlink для створення власного індексу споживчих цін (ІСЦ) у США. На відміну від офіційного індексу, що розраховується урядом, Truflation використовує альтернативний метод розрахунку, а Chainlink забезпечує джерела та надійність даних.

Що таке Chainlink 2.0?

На початку 2021 року розробники представили білу книгу під назвою Chainlink 2.0. Автори документа зосередилися на розвитку гібридних смартконтрактів та вивченні нових застосувань оракулів Chainlink для розширення можливостей мережі.

Сергій Назаров, співзасновник Chainlink, підкреслює, що гібридні смартконтракти виділяються своєю здатністю об’єднувати код на основі блокчейну із зовнішніми даними та обчисленнями.

Chainlink також має на меті запровадити CCIP (Cross-Chain Interoperability Protocol), глобальний стандарт для зв’язку та обміну повідомленнями між блокчейнами, відповідно до свого бачення створення єдиного «Інтернету блокчейнів», подібно до того, як TCP/IP зробив для Інтернету.

Яке призначення токена LINK?

LINK є нативним токеном проєкту Chainlink, що працює на блокчейні Ethereum і входить до топ-50 криптовалют за ринковою капіталізацією. Загальна пропозиція LINK обмежена 1 мільярдом токенів.

Ця криптовалюта використовується для компенсації операторам оракулів за їхні послуги та слугує економічним стимулом для операторів вузлів. Крім того, LINK відіграє важливу роль у підвищенні точності даних і забезпеченні стабільності контрактів у мережі Chainlink.

З моменту свого заснування Chainlink швидко набрала популярність, що призвело до різкого зростання ціни її токена. Лише за 2020 рік вартість LINK злетіла на кілька сотень відсотків. Проєкт має активну спільноту, яку часто називають «морськими піхотинцями LINK» і яка активно пропагує проєкт у соціальних мережах.

Однак спостерігачі відзначають значну концентрацію власності на LINK: станом на початок 2021 року 81% загальної пропозиції токенів належало лише 1% власників.

У травні 2021 року ціна LINK досягла свого піка після виходу білої книги 2.0, хоча згодом вона зазнала зниження. Станом на початок червня 2022 року актив торгується на рівні близько $8.

*

Джерело

Від Світлана Савіцька

Журналіст, уродженець Костопіля, працювала перед війною в одній із Рівненьских газет журналістом.