У церкві 16 листопада вшановують пам’ять Левія Матвія, який є одним з 12 апостолів
У святого Матвія просять допомоги у фінансових справах, він вважається покровителем усіх, хто має справу з фінансами і творчістю, дає натхнення письменникам і журналістам.
Також вважається, що апостол захищає від спокус і зміцнює віру в людей.
Говорили, що “на Матвія і зима потіє”, оскільки в цей час могло спостерігатися сильне потепління. Причому, чим сильніше потепління, тим більше суворою і холодною буде зима.
Часто на Матвія був поривчастий і сильний вітер. Тому в народі його називали вітродувом.
16 листопада вважається також і гостьовим днем – заведено ходити одне до одного в гості та влаштовувати сімейні застілля, але ставити на стіл пісну їжу. Цього дня дозволяється їсти гарячу їжу з маслом і рибу.
Особливо важку роботу в цей день не виконували. Жінки вечорами збиралися у кого-небудь вдома і займалися різною роботою. Вони шили, пряли, в’язали, розмовляли.
Що не можна робити 16 листопада
Суворо заборонено 16 листопада сидіти на столі або класти на нього ноги. В іншому разі в будинок, в якому осквернили місце приймання їжі, прийде справжня біда.
Не слід 16 листопада свистіти — і не тільки через те, що можуть початися проблеми з грошима. Наші прапрапрадіди вірили, що на свист в цей день збігаються таргани. Вивести ж їх потім буде дуже важко.
Як і в будь-який інший православний піст, в цей день не можна лаятися і сваритися. Наші предки вважали, що 16 листопада ймовірність конфліктів зросте, якщо говорити з людиною або передавати їй щось через поріг.
Не можна 16 листопада рахувати гроші, це може залучити проблеми з фінансами на весь рік.
За народними прикметами цього дня слід остерігатися вдягнути що-небудь навиворіт, а також ходити в одному капці, шкарпетці тощо. Не одягали також речей червоного кольору – вважали, що це до розставання з коханою людиною.
Народні прикмети на 16 листопада
- Пішов сніг на Матвія – скоро будуть хуртовини
- Сильний вітер 16 листопада – взимку будуть часті завірюхи і хуртовини
- Холодний день – зима теж буде суворою