Пт. Лис 22nd, 2024

Традиції та прикмети

Від 1 вересня 2023 року ПЦУ та УГКЦ перейшли на новоюліанський календар, тому більшість церковних свят українці тепер святкують на 13 днів раніше. Це стосується і такого свята як день Андрія Первозванного.

Коли День Андрія Первозванного 2024 в Україні

Цьогоріч свято припадає на суботу 30 листопада, а не 13 грудня. В День Андрія Первозванного християни вшановують одного з 20 апостолів Ісуса Христа. Крім того, святий Андрій був покликаним Спасителем.

Історичний контекст

За біблійними переказами, Андрій народився в родині рибалок у Віфсаїді. Парубок, як і батько та брати, займався рибальством, поки не зустрів Ісуса на Галілейському озері.

Андрій – перший, хто відгукнувся на заклик Спасителя, саме тому Андрія назвали Первознаним. Після того, як Ісус помер та воскрес, апостол вирушив розповсюджувати «Слово Боже» в інших країнах. За біблійними переказами, Андрій прийшов до Скіфії.

Заради Христа святий Андрій прийняв муки – потім Андрія розіп’яли на Х-подібному, андріївському, хресті. Це відбулося за правління імператора-єретика, Нероні.

Традиції та прикмети Дня Андрія

Нині Андрій Первозванний вважається покровителем сімейного щастя, кохання та шлюбу. Зазвичай на Андрія Первозванного відвідують ранкові служби, а потім читають молитви.

В народі це свято отримало назву «калита» – так називається обрядові коржі, які готують цього дня. Дівчата, які переймалися за долю, також ворожили на Андрія.

Для цього калиту підвішували, а хлопець повинен був відкусити шматок. Дівчата спостерігали за результатами змагання – якщо хлопець міг відкусити шматок калити, це означало, що йому пощастить з дружиною.

На День Андрія існувало декілька прикмет:

  • Якщо до цього часу не йшов сніг – зима буде доволі теплою;
  • Сніг напередодні – хурделиця протягом тижня;
  • Якщо в річці шумить вода, скоріш за все варто очікувати на сильних вітрів з градом.

Що не можна робити в цей день

На Андрія заборонено займатися домашніми справами або фізичною працею. Цього дня також не можна лаятися чи кричати, ображати слабших або відмовляти в допомозі. Крім цього, не вживають алкоголь – не їдять м’ясо, молоко, яйця.

Джерело: РБК-Україна

Джерело

Від Світлана Савіцька

Журналіст, уродженець Костопіля, працювала перед війною в одній із Рівненьских газет журналістом.