Проте схоже російський слід вже в румунському парламенті
Румунське видання Digi24 повідомило про побоювання румунського керівництва, яке стосується потенційних іноземних втручань в місцеву політику. Зокрема мова йде про можливий вплив москви на перебіг виборів президента Румунії, перший тур яких пройде 24 листопада.
«З політичних джерел надходить інформація про те, що Росія намагається вплинути на румунські вибори. Вони працюють через довірених осіб, через посередників, таких як пов’язані з Росією або фінансовані Росією організації, суб’єкти, можливо, включаючи кандидатів», – розповіли джерела серед румунського уряду виданню Digi24.
Румунські депутати також закликали перевірити, чи не втручаються у вибори такі країни, як Росія, Китай, Північна Корея, чи не атакують хакери державні установи. Серед них також є побоювання щодо впливу на виборчу кампанію.
Потенційні агенти російського впливу серед кандидатів в президенти
На пост президента Румунії цього року претендують 14 кандидатів. Загалом їх мало бути 15, проте в останній момент балотування заборонили одіозній проросійській сенаторці Діані Шошоаке. Сенаторка з Ясс відома скандальними заявами із закликами порушення територіальної цілісності України.
Серед основних кандидатів з найвищими рейтингами, згідно опитуванням проведеним Центром міжнародних досліджень та аналізу (CIRA), можна виділити наступних:
- Марсель Чолаку (PSD) – 29%
- Ніколае Чуке (PNL) – 19%
- Джордж Сіміон (AUR) – 17%
- Олена Ласконі (USR) – 16%
- Мірча Джоана – 9%
Всі ж інші кандидати набирають, згідно опитуванням, менше 1% голосів румунських виборців.
Хоч відвертого рупора російської дезінформації та схибнутих теорій змов не допустили до першого туру виборів, серед кандидатів є такий же рупор – тільки в більш стриманій формі. Мова йде про Джорджа Сіміона, очільника румунського “золота” – парламентської партії “AUR”.
«Я Віктор Орбан для Румунії, тому що AUR і Fidesz мають однакову ідеологію», – говорить про себе Джордж Сіміон.
Партія AUR та її лідер Сіміон відомі своєю популістською та праворадикальною політикою. Власне через це вони отримали відносно велику популярність всередині країни, що дозволила їм стати чи не головною опозиційною силою в парламенті Румунії.
На ультранаціоналістичних та антиєвропейських гаслах Сіміон та його політсила зайшли в парламент країни у 2020 році, сформувавши антисистемний та протестний електорат із малоосвічених та бідних верств населення, переважно селян. В 2024 році подібна політика дозволила їм зайняти фактично друге місце на європейських виборах в Румунії. В результаті збільшити кількість мандатів в Європарламенті, з 1 до 5 депутатів AUR.
Типовим для Сіміона та його партії є співзвучні з російською пропагандою наративи. Зокрема про глобалістський уряд, втягування Румунії та Європи у війну в Україні. Також класичним для цієї політсили, як і для рашизму, є порушення питання територіальної цілісності України.
Зокрема про це відкрито заявляв один з лідерів AUR Клаудіу Тарзіу.
“Ми не будемо по-справжньому суверенними доти, доки не реінтегруємо румунську державу в її природних кордонах! Південна Бессарабія, Північна Буковина, Земля Герца, Закарпаття — все, що було і є частиною румунської нації, повинно повернутися в межі кордонів однієї і тієї ж держави”, заяив Клаудіу Тарзіу.
Сам Джордж Сіміон неодноразово звинувачував Україну в екологічних провокаціях у дельті Дунаю та вимагав припинити допомогу українським біженцям. Вимагав припинення українського експорту територією Румунії. Публічно виступав проти військової допомоги Україні, зокрема передачі румунської батареї ЗРК “Patriot”.
Цікавою у цьому контексті є інформація, оприлюднена колишнім міністром оборони Молдови Анатолем Шалару. Так в одному з інтерв’ю він заявив, що Джордж Сіміон у 2011 році зустрічався в Чернівцях зі співробітником російських спецслужб. Також він повідомив, що з 2015 року Сіміону заборонений в’їзд у Молдову. А Україна заборонила в’їзд йому у 2021 році, й ця заборона діятиме до 2024 року.
В 2023 році Служба безпеки України підтвердила заборону в’їзду Джорджа Сіміона до України «в інтересах нацбезпеки».
Втім і без цього більш ніж достатньо фактів, аби зрозуміти, чию політику насправді просуває Сіміон та його партія в Румунії. Тому Румунським політикам варто уважніше спостерігати, який політичний вектор просувають їхні колеги по парламенту. Особливо коли є яскравий та наочний приклад Франції та Німеччини, з їхніми ультраправими партіями “Національний фронт” та відверто неонацистською та проросійською “Альтернатива для Німеччини”.