Грошові знаки виготовлено до Дня Незалежності
НБУ повідомив про введення в обіг пам’ятних монет «Пльонтанізм». Перша номіналом 10 гривень, вона виготовлена зі срібла 925 проби. Діаметр – 38,6 мм, маса – 31,1 г, тираж – до 7500 штук, якість карбування – «спеціальний анциркулейтед»
Монету номіналом 5 гривень виготовили з нейзильберу, у неї така ж якість карбування. Діаметр – 35,0 мм, маса – 16,5 г, тираж – до 75 000 штук.
Презентацію нових грошових знаків «Пльонтанізм» провели у Музеї історії міста Києва.
Вони присвячені унікальній техніці живопису геніального українського художника сучасності Івана Марчука.
Голова НБУ Андрій Пишний наголосив, що саме під час повномасштабної війни потрібно оберігати мистецтво та культурну спадщину. Очільник Національного банку назвав творчість Марчука яскравим художнім феноменом, який здобув міжнародне визнання.
Монети стали знаком вдячності та глибокої пошани, а також можливістю зберегти творчий доробок українського митця на площині грошей, щоб його могли оцінити майбутні покоління в Україні та світі.
Для дизайну монет було використано фрагмент картини «Пробудження», створеної митцем у 1992 році.
Дизайн аверсу срібної монети передбачає коло, яке асоціативно нагадує сонце. Це символ джерела енергії, життя та розвитку.
Аверс повторює загальну стилізовану композицію. Там зображено дівчину з блакитно-жовтою стрічкою на голові – на тлі квітучого безмежжя рідних просторів.
Це символізує пробудження України. Монети оздоблено кольоровим друком та патинуванням.
Монети з нейзильберу можна придбати відсьогодні, з 26 серпня, в інтернет-магазині нумізматичної продукції НБУ. Інформація про реалізацію зі срібла оприлюднять додатково. Продаж монет здійснюватиметься поступово, в міру їх відвантаження Банкнотно-монетним двором.