Чт. Лис 21st, 2024

На фронті відстань від позиції до точки евакуації, де пораненого може забрати квадроцикл чи медевак, може бути більше трьох кілометрів, тому для вчасної евакуації пораненого доцільно застосовувати ноші на колесах.

Через вирви та болото техніці складно навіть під’їхати до місця евакуації, через це піхотинці змушені власними силами доставляти пораненого за кілометри від власної позиції.

Ноші на колесах є ефективним рішенням, яке допомагає швидше доставити пораненого до точки евакуації, зберігає сили підрозділу, оскільки вимагає залучення меншої кількості особового складу та зменшує ризик потрапляння в поле зору ворожих дронів.

Сили оборони застосовують штатні ноші, м’які, волокуші, які не мають коліс, а тому є менш ефективними в порівнянні з ношами на колесах.

ноші  ноші

В Україні розроблені унікальні ноші на колесах «Тачела», що застосовуються на фронті різними підрозділами Сил оборони (піхотинці, штурмові та спеціальні підрозділи, групи евакуації).

На сайті виробника «Тачели» в розділі «Допомога ЗС» представлено фото/відео звіти про передані ноші на колесах «Тачела» різним підрозділам Сил оборони.

Застосування штатних нош ЗСУ

Для доставлення пораненого штатними ношами ЗСУ на дистанцію більше 1 км необхідно залучати від 4 бійців, що послаблює сили підрозділу на позиції, а також наражає збільшену групу евакуації на небезпеку, оскільки ворог вистежує скупчення особового складу більше двох осіб, щоб завдавати ураження артилеріє та fpv дронами.

При цьому швидкість руху під час застосування штатних нош складає 2-3 км на годину, оскільки вимагає значних фізичних зусиль, що збільшує ризик виявлення ворогом евакуаційної групи. Враховується також, що турнікет може безпечно тиснути кінцівку до двох годин.

Переваги нош на колесах «Тачела»

Ноші на колесах «Тачела» призначені для перевезення поранених з позиції до точки евакуації і дозволяють доставляти пораненого до точки евакуації в 2-4 рази швидше для можливості вчасного доставлення пораненого до стабілізаційного пункту, а також зберігати сили підрозділу, оскільки потрібно залучати не більше двох осіб.

Відео огляд нош «Тачела» youtube.com/shorts/e_nhTLsQ8e4?feature=share

Ноші на колесах «Тачела» отримали багато позитивних відгуків військових, мають гарантію, пройшли випробовування та оцінювання військовим експертом Фондом розвитку інновацій і отримано експертний висновок, що ноші на колесах «Тачела» є перспективним засобом для потреб Збройних Сил України.

Розроблені інструкції та алгоритми застосування, покладення та перевезення пораненого.

Для спорядження «Тачели» необхідно дві хвилини. В складеному стані ноші поміщаються в чохол, а колеса в сумку для перенесення. Також «Тачелу» можна поєднувати із м’якими ношами чи волокушами.

Необхідно окремо відзначити, що ношами на колесах «Тачела» обладнуються евакуаційні авто (кейсевак/медевак), для можливості застосування у випадках, коли до визначеного місця неможливо доїхати і необхідно йти пішки, щоб забрати пораненого.

Ноші на колесах «Тачела» мають унікальні характеристики:

  1. Горизонтальне положення тіла пораненого при перевезенні. Швидка фіксація нош горизонтально під час зупинки – ручки в режим ніжки.
  2. Зручне покладення пораненого.
  3. Ручки з двох сторін дозволяють перенести ноші через перешкоду і супроводжуючий може допомагати ведучому.
  4. Вага алюмінієвого каркасу нош 8.7 кг.
  5. Гарантовано витримує 140 кг динамічного і статичного навантаження.
  6. Непроколювані колеса з пінополіуретану і кліренс 35/46 см (в залежності від діаметру колеса) забезпечують прохідність по складному рельєфу, пересічній місцевості.
  7. Портативність системи, ноші перевозяться в чохлі, колеса в сумці, спорядження «Тачели» за 2 хвилини.
  8. Перевозить одна особа, оскільки при перевезені вага 100 кг відчувається до 15 кг.
  9. Застосування спеціальної легко з’ємної стропи переносить навантаження на плечі і звільняє руки.
  10. Каркас нош на колесах «Тачела» обтягнуто тканиною, що забезпечує амортизацію під час перевезення, а демпферна подушка поглинає вібрацію і захищає голову від коливань.

Від Світлана Савіцька

Журналіст, уродженець Костопіля, працювала перед війною в одній із Рівненьских газет журналістом.