Ср. Тра 22nd, 2024

Які діти читають краще

Згідно з результатами міжнародного дослідження PIRLS 2021, яке вимірює рівень усвідомленості читання та розуміння для дітей початково-середньої школи, англійські діти посіли четверте місце в списку найкращих. Це дослідження охопило 400 тисяч 10-річних школярів із 57 країн світу, проте Україна в ньому поки участь не брала.

Авторка українських історій і мама двох дітей Катерина Сіль розповіла, що за результатами PISA 2018 26% українських 15-річних школярів не досягли базового рівня сформованості читацької компетентності. Тобто підлітки можуть прочитати слова у реченнях, проте не можуть аналізувати, синтезувати, інтерпретувати, зіставляти інформацію та робити висновки з прочитаного.

Інше дослідження від Державної служби якості освіти показало, що школярі 6-х і 8-х класів мають проблеми з завданнями прочитати та зрозуміти текст. Сіль додає, що таке невміння погано впливає на успіхи й з інших предметів, зокрема з математики, фізики, біології та історії.

Письменниця мешкала в Англії, тому мала можливість поспостерігати за батьками цієї країни. За її словами, батьки дітям обовʼязково читають книжки на ніч. Цей ритуал практикують більш ніж 70 років.

Дітям у 6-8 років англійські батьки читають переважно книжки з простими словами і безліччю малюнків. Зазвичай вони невеличкі і їх можна прочитати і обговорити з батьками за один вечір.

“А тепер уявіть 7-річну дитину: вже вміє читати, але читання ще дається із зусиллями. Але щовечора ця дитина читає з мамою чи татом одну коротеньку художню історію або книжку-картинку. І за вечір прочитує цілу книжку! Уявили відчуття успіху, тріумфу і усвідомлення власної сили цієї дитини?” – каже письменниця.

Головне завдання книжки-картинки – зафіксувати в дитині момент успіху і підсилити її внутрішнє “я можу”. Також дитина у такий спосіб ще отримує спогади про дитинство.

Як привчити дітей читати

Катерина Сіль назвала кілька порад, які допоможуть привчити дітей читати. Серед них:

  • почніть читати з дитиною перед сном щодня і хоча б 15 хвилин
  • внесіть у свій календар справ час на читання з дитиною, відклавши перегляд серіалів або вечірнє тренування на пізніше
  • залучайте до читання й інших членів родини – тата, бабусь і дідусів
  • створіть маленьку дитячу бібліотеку, аби дитина могла обирати ту книгу, які хоче. Не пропонуйте довгі. Дотримуйтесь правила однієї маленької. Також ставте питання на кшталт “Про що книжка? Чому герой зробив так?”
  • запишіться в найближчу бібліотеку разом із дитиною або обмінюйтеся книжками-картинками у класі
  • починайте традицію читання поступово, спочатку почніть ви, потім по черзі з дитиною. Коли вона звикне до традиції перед сном, то побачить, що це цікаво, приємно і нескладно
  • книжки-картинки цікаві й підліткам і дорослим. Короткі історії дозволяють додати власної фантазії

Від Світлана Савіцька

Журналіст, уродженець Костопіля, працювала перед війною в одній із Рівненьских газет журналістом.