Чт. Чер 20th, 2024

Відома дата

Свято Петра і Павла – особливий день для вірян, коли вони вшановують двох апостолів, згадуючи їхні життя та діяння. Раніше їхню пам’ять вшановували 12 липня, але після зміни календаря дата святкування змінилася.

У 2024 році українці відзначатимуть свято Петра і Павла 29 червня.

Це свято вперше офіційно відзначили віряни у 324 році. За церковними переказами, саме тоді в Константинополі були побудовані храми на честь святих апостолів Петра і Павла.

Від IV століття священники проводили обряди вшанування цих апостолів 29 червня. Саме цього дня мощі святих були перенесені до храму в Константинополі, що стало приводом для великого святкування.

Традиції та народні прикмети

Серед українців свято Петра і Павла символізувало настання літа та початок підготовки до осені. У народі це свято називали «Петрів день» і вважали його «верхівкою літа». Зазвичай цей день починався з генерального прибирання: білили будинки, діставали нові рушники, щоб прикрасити кімнати.

Особливу увагу до свята приділяли дівчата, які плели вінки з польових квітів, обов’язково додаючи червоні маки.

 

Вони організовували веселі гуляння, ворожили на майбутніх обранців, співали й танцювали.

Вранці віряни йшли до церкви на богослужіння, а потім господині готували сирні бабки, якими пригощали всю родину. За легендою, це улюблена страва Петра та Павла, яку вони регулярно вживали під час подорожей.

Існують народні прикмети, пов’язані з цим днем. Вірили, що холодний день Петра і Павла передвіщає голодний рік, а спека на Петра обіцяє холодне Різдво. Святому Павлу молилися перші українські підприємці, а Петру – моряки.Джерело

Від Світлана Савіцька

Журналіст, уродженець Костопіля, працювала перед війною в одній із Рівненьских газет журналістом.