13 листопада за новим церковним календарем вшановують святителя Іоана Златоуста
Іоану Златоусту моляться про допомогу в навчанні, просять зцілити від важких хвороб, впоратися з бідністю, а також покарати корисливих людей і ошуканців.
За старих часів на Златоуста намагалися вирішити справи, пов’язані з поїздками – вважалося, що дорога буде успішною.
Цього дня зранку йшли до храму, а після служби ліпили вдома вареники і пельмені про запас. Вірили, що що більше зліпиш і з’їси вареників і пельменів на Златоуста, то вдалішим видасться рік, хвороби обійдуть стороною, а гроші не покинуть дім.
Існує думка, що на Златоуста рослини, дерева і чагарники перестають рости, природа завмирає в очікуванні зими. Найчастіше в цей день стоїть мороз.
У цей день було прийнято лікувати дітей з порушенням мовлення. Вважалося, що час особливо вдалий.
Що не можна робити 13 листопада
Наші предки вважали, що Златоуста не можна лаятися, інакше Бог молитов не почує.
Не можна 13 листопада віддавати на благодійність дитячі речі, в тому числі й іграшки. Вважали, що разом з ними може піти щастя дитини.
Не варто 13 листопада шити, купувати або дарувати натільну білизну. За повір’ями, її власник незабаром почне хворіти або зіткнеться з іншими нещастями.
Заборонено 13 листопада колоти лід, рубати дрова або по-іншому якось турбувати землю. Прапрапрадіди вважали, що в цей час вона засинає. Якщо їй потурбувати — бути біді.
Також вважається, що цього дня категорично заборонено приймати будь-які подарунки як винагороду за свою працю – святитель Іоан був безкорисливою людиною, і всі справи його були благодійними.
Народні прикмети на 13 листопада
- Поривчастий вітер 13 листопада затихає тільки до вечора – в найближчі дні очікується потепління.
- Дерева вкрилися інеєм – за прикметами, буде урожайний рік.
- Дрібний дощ – негода затягнеться надовго.