Та збагатять гастрономічний досвід
На Святвечір, 24 грудня, на столі має бути 12 пісних страв. Ми відібрали низку цікавих рецептів, які можуть стати цікавою альтернативою традиційним наїдкам на пісному столі.
Вони вразять ваших рідних і гостей своєю екстравагантністю, а сейтан (читайте нижче) може стати чудовою заміною м’ясу та й просто самостійною стравою.
Крім того, після майонезно-солодкої новорічної дієти такі страви дозволять відновитися організму.
***
КАРТОПЛЯ «ФРАЙТ»
Рецепт мегапростий. Особливо страва сподобається, якщо ви скучили за картоплею, запеченою на вугіллі. Вогнище розводити не потрібно.
Берете 7-8 картоплин. Ретельно їх миєте. Кладете їх у казан чи каструлю з товстим дном. Засипаєте туди ¼ пачки солі (250 г). Саме стільки – не бійтеся пересолити.
Заливаєте окропом: 0,7 – 0,9 л. Після – ставите на вогонь, накриваєте кришкою, а як закипить – варите на мінімальному вогні 25-30 хвилин.
Готова картопля підійметься на поверхню води, її шкірка зморщиться. Дістаєте картоплю. Поверхня бульби після того, як схолоне, вкривається шаром солі. Після цього її можна їсти.
Вона схожа на запечену на вогнищі й не так розвалюється, як варена. Чудово підходить для салатів. Також її можна обсмажувати чи запікати з начинками.
***
КУНДЮМИ
Страва часів Київської Русі. Щось схоже на пельмені, однак із грибною чи іншою овочевою начинкою. До грибів додають крупи. Кундюми спершу печуть, а потім тушкують. Ось що знадобиться на дві порції страви:
- борошно пшеничне – 1 склянка
- олія – 3-4 ч. л.
- вода (окріп) – 0,25 склянки
- печериці – 250 г
- рис круглозернистий – 50 г
- цибуля ріпчаста – 1 шт.
- суміш перців
- лист лавровий – 1 шт.
Начинка:
Гриби відварити у воді з чорним перцем, лавровим листом і сіллю (за смаком). Відвар злити в окремий посуд. Гриби дрібно покришіть та обсмажте на олії з дрібно нарізаною цибулею. Відваріть рис і додайте до грибів. Ретельно перемішайте. Додайте за смаком сіль і чорний перець.
Тісто:
У соняшникову олію залити окріп (олія не гаряча! Інакше буде феєрверк!). Засипати борошно і швидко замісити тісто. Обережно, бо гаряче. Коли до суміші можна буде безпечно доторкнутися, розімніть тісто руками та розкатайте у дуже тонкий лист. Майже до прозорості. Борошно при розкатуванні не підсипайте, адже тісто не липне до дошки. Розкатаний лист наріжте квадратиками 5×5 см.
На кожен з квадратиків покладіть начинку. Кундюми формуйте, складаючи один кутик до іншого, щоб вийшли конверти. Краї добре защипайте. Кундюми виходять доволі пласкими.
Деко змастіть олією та запікайте кундюми в духовці на помірному вогні протягом 12-15 хвилин.
Потім залийте їх гарячим грибним відваром. Посоліть, додайте прянощі та хай тушкується в духовці 15 хвилин. Перед подачею вигадайте пісний соус на ваш смак – кундюми досить універсальні для соусів. До прикладу, підійде пісний майонез із додаванням гірчиці та її зерен.
***
ЯЄЧНЯ БЕЗ ЯЄЦЬ
Страва з борошна та овочів. Автори рецепту пишуть, що виходить за смаком та запахом яєчня, утім за фактом – це рідке тісто та овочі. Замість м’яса можна також додати сою чи сейтан. До речі, про страви з сейтану ми ще поговоримо нижче. А тепер яєчня.
- 1 невеликий кабачок чи баклажан
- 1 томат
- 30 мл олії
- 100 мл води
- 4 ст. ложки борошна
- сіль
Спеції:
- 1/2 ч. л. куркуми
- 1/2 ч. л. асафетиди (пошукайте в магазинах – 20-15 грамів – обійдуться в 15-20 грн. Це смола, яка виділяється з рослин і потім подрібнюється. Має запах часнику та цибулі. Знадобиться далі у приготуванні м’ясних страв і рису). Цю спецію дуже часто згадують вегани у своїх рецептах. Можна замінити часником.
- чорний перець.
Підсмажити куркуму протягом 2-3 секунд. Можна одразу додати асафетиду, але автор рекомендує пізніше, аби краще зберігся аромат. Далі додайте нарізаний дрібними кубиками кабачок. Потім нарізаний шматочками томат. Накрити кришкою та тушкувати 15 хвилин на невеликому вогні.
Паралельно зробіть кляр. Змішайте борошно та воду. Додайте трішки куркуми та трохи солі. Овочі підсоліть і тушкуйте ще 5 хвилин.
Приправити асафетидою, залити кляром, так щоб він вкрив овочі. Трохи перемішати. Посоліть зверху, якщо ви не солили кляр перед цим.
Накрити кришкою та смажити ще 5 хвилин, аби тісто повністю запеклося, однак лишилося ніжним.
Посипте зеленню та чорним перцем і подавайте до столу. Можна також додати чорну сіль, яка надасть страві додаткового яєчного запаху, утім і без неї «яєчня» смачна.
***
ПАРОВІ РУЛЕТИ З НУТОМ ТА ОВОЧАМИ
Тісто:
- Борошно
- 200 мл води
- Дрібка солі
Для начинки:
- 1 склянка (250 мл) нуту
- 2 великі морквини
- 1 болгарський перець
Спеції:
- Чайна ложка гарам масали (індійська суміш. До складу входить зіра, коріандр, кардамон, кориця, гвоздика, перець чорний. 20 г суміші – до 25 грн).
- Сіль
- Кукурудзяна та соняшникова олія.
Нут переберіть і замочіть у невеликій кількості води з дрібкою соди. З борошна, солі та води зробіть пельменне тісто та лиште його накрите рушником на одну чи пів години. Злийте з нута воду, залийте свіжою та відваріть.
Моркву натріть на крупній терці та обсмажте на соняшниковій олії. Перець наріжте дрібними шматочками. Воду з готового нута злийте, лишивши пів чашки.
Перекладіть горох в чашу для блендера і додайте трохи відвару, аби легше молоти. Вийде густа горохова каша. На цьому етапі замість відвару можна також додати олію.
В кашу додайте обсмажену моркву та гарам масалу. Тісто поділіть на 8 частин. Дошку посипте борошном, розкатайте тонке тісто, покладіть начинку та посипте болгарським перцем. Можна додати олії, якщо не додавали перед цим.
Зауважимо, що для соковитості також додають вершкове масло.
Зробіть рулети та покладіть в змащену олією чашу пароварки. На пару готувати 25-30 хвилин. До парових рулетів приготуйте соус. До прикладу, змішайте пісний майонез і гірчицю, а також додайте зерна гірчиці.
***
СЕЙТАН
Сейтан – справжня знахідка для любителів м’яса в період, коли м’яса їсти не можна. За фактом – це варений зі спеціями пшеничний білок (глютен), який нагадує на смак сою або курку.
З нього можна робити шашлик, бургери, плов тощо. Особливість сейтану ще й тому, що «м’ясо» можна робити різне: менш туге тісто у результаті нагадуватиме тушковану в горщиках свинину. Тугіше тісто, якщо до нього додати в процесі замішування трохи томатної пасти, вийде схожим на стейк.
На відміну від м’яса від дуже швидко готується. Лише уявіть, коли не вистачає часу, як добре дістати шматок цього продукту з холодильника, посмажити з томатами, спеціями та болгарським перчиком і за 5 хвилин подати його до столу.
Отож, спершу зробіть сейтан:
- 400 мл води
- 600 г борошна
З борошна та води замісіть туге тісто та дайте йому постояти одну годину. Якщо маєте час, то давайте тісту постояти добу, утім це не обов’язково.
Після – залийте тісто холодною водою і дайте постояти ще пів години. Потім промийте тісто під краном кілька разів, доки вода не стане прозорою.
Це також можна робити у мисці з водою, замінюючи воду, доки вона не перестане мутніти. Таким чином з тіста вимивається крохмаль і лишається лише пшеничний білок (глютен).
Вимиваємо тісто, доки воно не стане губчастим на дотик. Стежте, аби не було білих прожилок.
Далі сейтан треба відварити у бульйоні. Смак залежатиме від спецій, які ви додасте. Рекомендують додавати спеції, які використовуються для приготування м’яса.
Бульйон:
- 2л води (орієнтуйтесь, аби тісто плавало у посуді. Має бути вільний простір, адже у процесі варіння сейтан розшириться).
- Сіль
- Куркума
- Каррі
- Лавровий лист
- Асафетида
- Коріандр
- Зіра
- Соєвий соус
Бульйон має бути ледь солоним та достатньо концентрованим. Варіть сейтан протягом 40 хвилин на слабкому вогні. Можна також розрізати сейтан на частини для зручности.
Готовий сейтан можна тримати в тому ж бульйоні наступні кілька днів. До прикладу, приготувати лише частину свіжозвареного продукту, а частину лишити на потім.
Далі варіантів, як і з м’ясом – багато.
До прикладу, пшеничний білок можна обсмажити з цибулею та солодким перцем.
Або приготувати сейтан у томатному соусі. Для цього треба:
- 4 столові ложки томатної пасти
- 240 мл води
- 1 ч.л. солі
- 6 ч.л. цукру
- ½ ч.л. молотого чорного перцю
- ¼ гвоздики
- ¼ ч.л. кориці
Залити томатну пасту кип’ятком і додати спеції. Добре розмішати. Соус можна замінити іншими томатними соусами.
Кілька хвилин обсмажте сейтан на сковорідці, залийте соусом, додайте кілька лаврових листів і тушкуйте 10 хвилин.
В кінці вичавіть зубчик часнику чи щіпку асафетиди. Готово.
***
І НА ДЕСЕРТ – ПІСНИЙ ШОКОЛАДНИЙ КЕКС
- Борошно – 250 г
- Тепла вода – 200 мл
- Цукор – 150 г
- Олія – 50 мл
- Какао – 3 ст. л.
- Цукрова пудра – 2 ст. л.
- Кава розчинна(суха) – 1 ч.л.
- Оцет 6% – 1 ч.л.
- Розпушувач – ½ ч.л.
Борошно змішати з какао в великій мисці. Додати цукор і розпушувач. В іншій посудині змішати олію та оцет. Додати воду, каву та добре розмішати. Масу додати в борошно з какао. Добре перемішати.
Форму для випікання змастити олією та посипати борошном. Викласти тісто в форму та розрівняти. Пекти у розігрітій до 180 градусів духовці приблизно 40 хвилини. Готовий кекс вийняти з форми та посипати цукровою пудрою.
Вищезгадані страви можуть прикрасити і Великоднє меню, як корисна альтернатива традиційним м’ясним стравам. Вже після постру ці страви можна їсти зі звичайним майонезом або сметаною.
Смачного!