Пт. Вер 20th, 2024

Одна з найбільших груп за етнічною приналежністю у 6,2% це – грецькі прізвища

Серед сучасних прізвищ в Україні певну частину становлять ті, що мають грецьке походження. Експерти, які провели антропонімічні дослідження в окремих історичних областях і етнологічних зонах країни, склали таких цілий список.

Про це розповідає «Апостроф».

Як зазначають фахівці, одна з найбільших груп за етнічною приналежністю у 6,2% це – грецькі прізвища.

Зокрема, йдеться про такі: Варсамас, Габида, Голи-Оглу, Імерелі, Мармур, Ялу, Яцко. Вони пов’язані за походженням з грецькими традиційними власними іменами, апелятивами.

  • Також розповідають, що прізвище Ахбаш походить від прикметника «світлоголовий», а Балабан від слова «величезний».
  • Водночас Волоніц – від іменника, що означає «в’язальна спиця», Кіор – від слова «сліпий», Куркчі – слова «хутровик», Мангуш, Шамлі – мають походження від грецьких назв населених пунктів.

Експерти зазначають, що зараз також існують грецькі прізвища з російськими суфіксами, які створювалися чи переоформлювалися за готовим зразком для нейтралізації етнічного характеру антропоніма: Балабан – Балабанов, Каракоз – Каракозов, Темір – Теміров, Узун – Узунов.

Тим часом українськооформлені прізвища греків за кількістю дещо поступаються російськооформленим. 

 

Пояснення цьому – політична ситуація, що склалася в недалекому минулому. Йдеться про такі: Афенка – Афенко, Бузовчу – Бузовчук.

Згідно з семантичними основами та словотвірними типами виділяють три великі групи прізвищ за походженням: українські (із суфіксами -енко, -ович (-евич), -ич), російські (на -ов та -ський) та грецькі, утворені суфіксальним способом.



Джерело

Від Світлана Савіцька

Журналіст, уродженець Костопіля, працювала перед війною в одній із Рівненьских газет журналістом.