Чт. Лис 21st, 2024

Доведеться трохи зачекати

24-те засідання у форматі “Рамштайн”

Політика Дональда Трампа по відношенню до України до кінця нікому невідома. Зокрема вона незрозуміла для лідерів країн Європи та України. 

Попри невідомість майбутнього та панічні заяви окремих експертів та аналітиків, наразі немає фактичних підстав говорити про замороження допомоги від США, зокрема в майбутньому за президентства Дональда Трампа. Наприклад Politico зазначає, що прихильники України втішені тим, що новообраний президент США Дональд Трамп обрав конгресмена Майкла Волца радником з питань національної безпеки .

Однак українська влада та європейські уряди готуються до будь якого розвитку подій, власне, як це роблять у Вашингтоні.

Держсекретар США Ентоні Блінкен зустрічається з Генеральним секретарем НАТО Марком Рютте в Брюсселі

 

Так держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що адміністрація президента Байдена посилить свою підтримку України протягом кількох місяців до повернення Дональда Трампа. За його словами, адміністрація продовжить підтримувати Україну, щоб вона змогла або ефективно боротися у 2025 році, або вести переговори з Росією «з позиції сили».

Варто відзначити, що у Департаменті оборони СШA на військову допомогу Україні залишилося 9,3 мільярда доларів. Координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки США Джон Кірбі зазначив, що чинний лідер Білого дому зобов’язався витратити всі гроші, які залишились на підтримку України, поки він перебуває на посаді президента Америки.

“Позиція сили” на майбутнє

Тих грошей, які США під керівництвом Джо Байдена ще може виділити Україні, об’єктивно не вистачить для ефективного протистояння російській агресії протягом 2025 року. Тим більше, щоб вести переговори «з позиції сили» про які говорив Блінкен.

Ймовірно Ентоні Блінкен, роблячи цю заяву на зустрічі з генсеком НАТО, мав на увазі не лише пряму військову допомогу, а й політичні рішення. Ті рішення, які команда президента Байдена зможе виконати до кінця його терміну президента, що значно посилять спроможності України.

Наприклад окремі українські експерти припускають, що за 70 днів, які залишились у Байдена, Україна може отримати дозвіл на далекобійні удари по треиторії рф. Адже таке рішення є суто політичним та не потребує погодження ані в Конгресі, ані союзників США по НАТО. А окремі союзники навпаки проводять перемовини, аби США дали дозвіл на використання їх зброї, мова йде про Британію та Францію.

Не менш важливим, проте набагато важчим рішенням для України, є питання запрошення до НАТО. Подібне рішення потребує консенсусу в Альянсі. Однак таке рішення могло б стати історичним рішенням президента Байдена. Це ж може реально підсилити українські переговорні позиції з росією в майбутньому. Особливо, якщо таки припустити, що Трамп дійсно примусить українську владу до перемовин з москвою.

Коли вирішальний “Рамштайн”?

Схоже на те, що нинішня адміністрація Білого дому не спішить приймати такі рішучі кроки, принаймні найближчим часом.

Раніше експертне середовище покладало надії та сподівання на, фінальне за президентства Джозефа Байдена, 25-те засідання контактної групи “Рамштайн”. Засідання мало відбутись 12 жовтня, проте було перенесено на листопад, через неможливість Джо Байдена бути присутнім на цьому засіданні.

Наразі можна спрогнозувати, що засідання відбудеться щонайменше в 20-х числах листопада, а цілком ймовірно навіть в грудні. Оскільки 81-річний Байден 14-19 листопада їде з робочою поїздкою в Перу та Бразилію.

Тому можна припустити, що доленосні рішення щодо підтримки України та посилення переговорних позицій, якщо вони дійсно будуть, українці мають трохи зачекати.

 



Джерело

Від Світлана Савіцька

Журналіст, уродженець Костопіля, працювала перед війною в одній із Рівненьских газет журналістом.