Що зміниться з 1 вересня в Україні
З вересня життя українців зазнає кардинальних змін. Мешканців України чекають збільшення податків та рахунків за комунальні послуги.
Які податки зростуть через підвищення військового збору
- Ставка військового збору для фізичних осіб зросте з 1,5% до 5%. Також очікуються зміни, які торкнуться ФОПів I, II та III груп:
- Для ФОПів I та II групи військовий збір може бути встановлений у розмірі 10% від мінімальної зарплати.
- Підприємцям, які працюють за III групою єдиного податку, планують запровадити військовий збір у розмірі 1%.
Посадовці кажуть, що такі заходи необхідні для запровадження нових податкових заходів необхідне для підвищення зборів, які підуть на потреби безпеки та оборони України.
Водночас з вересня 2024 року очікується підвищення вартості нових автомобілів через впровадження військового збору у розмірі 15% від їхньої вартості при першій реєстрації. Тож деякі автодилери вже прогнозують можливий обвал ринку нових автомобілів.
Разом із цим, уряд також планує підвищити акцизні податки на пальне, що може призвести до зростання цін на автозаправних станціях більш ніж на 9% до кінця року.
Законодавці, які ініціювали підвищення акцизів, стверджують, що цей захід спрямований на ліквідацію дефіциту державного бюджету і може забезпечити додаткові 30 мільярдів гривень надходжень на рік.
Хто не отримає відстрочку від мобілізації:
- Студенти та аспіранти, які навчаються заочно або вечірньо, а також ті, хто здобуває другу чи третю вищу освіту.
- Багатодітні чоловіки, що мають заборгованість по аліментах.
- Особи, які доглядають за чоловіком або дружиною з інвалідністю III групи.
- Батьки-одинаки, якщо мати не позбавлена батьківських прав, не є померлою або зниклою безвісти та не відбуває покарання.
- Чоловіки, які доглядають за особами з інвалідністю I та II групи, при відсутності інших працездатних членів родини.
- Особи, що працюють на підприємствах та в організаціях Міністерства оборони.
- Особи зі статусом «обмежено придатний», через скасування цієї категорії.
Чи зростуть зарплати вчителів з 1 вересня
Нині заробітна плата вчителів виглядає наступним чином:
- Молодий вчитель без стажу роботи отримує найнижчий посадовий оклад – 5 699 гривень.
- Вчитель першої категорії має основну зарплату у розмірі 6 567 гривень, а з урахуванням надбавок – загальна сума досягає 12 906 гривень.
- Вчитель вищої категорії в середньому заробляє 7 001 гривню, з доплатами та надбавками його дохід становить близько 13 759 гривень.
- Директор школи отримує в середньому 16 102 гривні.
Згідно з останньою інформацією, Міністерство освіти розробило концепцію підвищення заробітної плати. В оновленому законі про освіту передбачається підвищення окладів до рівня трьох мінімальних заробітних плат. Однак це підвищення може відбутися не раніше 2025 року, і лише за умов збільшення освітньої субвенції.
Чи продовжать виплати переселенцям
Попри чутки про можливе скасування, частина ВПО продовжить отримувати фінансову підтримку. З 1 вересня 2024 року внутрішньо переміщеним особам, які раніше отримували допомогу – продовжать виплати ще на пів року.
Сума виплат залишиться незмінною: 3 тисячі гривень для людей з інвалідністю та дітей, і 2 тисячі гривень – для інших категорій переселенців. Втім, з вересня держава припинить виплати для ВПО, які здійснювали значні фінансові витрати, зокрема:
- придбали нерухомість (земельну ділянку, будинок або квартиру) на суму 100 тисяч гривень або більше. За винятком випадків, коли житло надано державою;
- придбали автомобіль, з року випуску якого минуло 5 років або менше;
- володіють депозитом у банку на суму 100 тисяч гривень або більше;
- придбали дорогоцінні метали або валюту на суму 100 тисяч гривень і більше;
- володіють житлом поза зоною бойових дій, площа якого перевищує 13,65 квадратного метра на одного члена сім’ї;
- перебували за кордоном без вагомих підстав протягом 30 днів і більше.