Ср. Жов 23rd, 2024

Ці гроші банки не візьмуть (с)

Знову за старе.

Повідомляється, що банки та обмінні пункти в Україні мають право відмовитися від прийому певних купюр іноземних валют. Зокрема, від доларів США, якщо вони не відповідають вимогам щодо певної якості.

Це цілком законно і узгоджується з чинними правилами, які передбачають відмову у разі пошкоджень банкнот.

Які банкноти можуть не прийняти

Національний банк України (НБУ) уточнює, що йдеться про купюри, які мають пошкоджені елементи дизайну або захисту. До таких належать банкноти з порушеннями друку, змінами кольору паперу або зображень. Також банки можуть відмовитися приймати:

  • порвані або різані купюри;
  • обпалені, старі чи гнилі банкноти.

У серйозних випадках банкноти можна здати на інкасо, проте за цю послугу доведеться заплатити. Водночас зім’яті, злегка забруднені або потерті долари повинні прийматися до обміну, як повідомляють у НБУ.

Також банк може відмовити у разі загального забруднення, особливо якщо ці дефекти помітні в ультрафіолетових променях.

Що робити, якщо відмовляють у прийомі

НБУ підкреслює: банкам та небанківським фінустановам заборонено встановлювати обмеження щодо номіналу або року випуску справжніх банкнот іноземної валюти, якщо вони перебувають у належному стані.

Тобто старі купюри, але в хорошому стані, українські банки повинні приймати.

 

Відмова у прийомі таких купюр — привід звернутися на гарячу лінію НБУ зі скаргою.

Поради для користувачів обмінників

Перед тим як скористатися послугами обмінного пункту, важливо переконатися в його легальності.

На сайті НБУ можна знайти перелік всіх фінансових установ, які мають ліцензію на обмін валют.

Обов’язково перевірте, чи зареєстрований обмінник за вказаною адресою та чи співпадає юридична назва на реєстраційних документах і ліцензії з тією, що вказана на сайті.

 

Завжди вимагайте чек після проведення операції.

Користування послугами банків

У банках можуть пропонувати менш вигідний курс, однак вони мають надійнішу інфраструктуру. Випадків відкриття фейкових відділень банків для обману клієнтів та продажу фальшивих доларів не зафіксовано.

Якщо плануєте купувати значну суму валюти, варто заздалегідь замовити її телефоном. Наприклад, якщо сума перевищує 400 тисяч гривень в еквіваленті, вам можуть вимагати підтвердження джерела доходу.

Представник одного з банків зауважив, що скарги здебільшого стосуються стану банкнот або року їх випуску, але наголосив, що у касі банку ви точно не купите фальшивку або банкноту, яка не відповідає вимогам центробанку.



Джерело

Від Світлана Савіцька

Журналіст, уродженець Костопіля, працювала перед війною в одній із Рівненьских газет журналістом.