Є «дзвіночки»
Кожна жінка має щороку відвідувати гінеколога. Це може допомогти виявити на ранніх етапах захворювання, які можуть часто мати перебіг без симптомів. Про те, що таке жіночий чекап, кому його потрібно проходити та як часто, розповіла гінекологиня, лікарка Ліна Ірха.
Що таке чекап жіночого здоров’я та з яких обстежень він складається
Чекап – це комплексне обстеження жіночого організму з метою профілактики різних захворювань. Це не лише огляд на гінекологічному кріслі і здавання аналізів.
Насамперед – це комплексний підхід. Жінка приходить у відповідний день місячного циклу (бажано, щоб це було від 7 до 15 дня) і лікарем проводиться детальний збір анамнезу. Він розпитує, чим хворіла жінка протягом життя. Після анамнезу лікар оглядає жінку на гінекологічному кріслі, робить кольпоскопію, оглядає шийку матки під мікроскопом і бере забір двох важливих аналізів.
Один із найважливіших аналізів – ПАП-тест, це цитологічне дослідження шийки матки з метою виявлення раку і передракових захворювань.
До чекапу також входить ультразвукова діагностика органів малого тазу. Рекомендовано також пройти УЗД щитоподібної залози і молочних залоз. Наприкінці обстеження жінкам після 20 років, якщо є необхідність, рекомендовано пройти обстеження (кожні два роки) на жіночі гормони. Вони можуть допомогти попередити або виявити різні захворювань, які носять гормонозалежний характер.
Кому рекомендований гінекологічний чекап
Комплексне обстеження рекомендовано проходити всім жінкам, які досягли 18-річного віку, один раз на рік.
Правила підготовки до чекапу
- Жінка має прийти у правильний день менструального циклу (від 5 і до 15 дня циклу).
- За 2-3 дні до обстеження не рекомендовано жити статевим життям.
- За 2 тижні не приймати місцево антисептики і не вживати антибіотики.
Задля профілактики жінка повинна проходити чекап обов’язково, незалежно від того, турбує її щось чи ні. А після чекапу лікар визначає, чи є необхідність додаткових обстежень, чи можна обійтися оглядом на кріслі, збором анамнезу, кольпоскопією, двома мазками та УЗД органів малого тазу.
Чи відрізняються рекомендовані обстеження від віку жінки
Рекомендовані обстеження можуть відрізнятися залежно від віку жінки. Якщо це жінка без обтяженого анамнезу, у неї не було серйозних гінекологічних захворювань протягом життя і вона перебуває в менопаузі, тоді робити чекап рекомендовано один раз на два роки.
Якщо жінка молода, чекап рекомендовано проходити частіше. А жінкам з обтяженим анамнезом рекомендовано обстежуватися один раз на пів року.
«Дзвіночки», коли треба йти до лікаря:
- Біль під час статевого акту чи після, сильні болі при менструації, болі не визначеного характеру;
- Менструація, яка триває понад 8 днів;
- Затримки понад 2 місяці;
- Крововиділення після сексу.