10 правил Янте
Народитись у Фінляндії це – як виграти джекпот. Принаймні, саме ця країна вже п’ятий рік поспіль очолює рейтинг World Happiness Report. Себто визнається – найщасливішою у світі.
ЯК У НИХ ЦЕ ВИХОДИТЬ?
У Фінляндії давно існує приказка: «Народитися у Фінляндії — це як виграти джекпот». Ніхто точно не знає, хто першим вимовив цю фразу. Дехто каже, що це був президент Урхо Кекконен у своїй новорічній промові 1978 року.
Але чому нація, яка живе біля Полярного кола, з шістьма місяцями зими та темряви — раптом найщасливіша у світі?
Таким питанням задається Helsinki Times, і сама на нього відповідає.
По-перше, – безпека. Фінляндія вийшла у лідери через низький рівень злочинності. Кінцевим результатом цього є суспільство, у якому люди почуваються в безпеці та спокої, а це вже робить їх і щасливішими.
Фінляндія також радикально перебудувала свою систему освіти.
Навіть найбідніші люди тут здобувають освіту та отримують медичне обслуговування – безкоштовно. Також ніхто не може бути бездомним.
Крім того, у фінів сильний культ природи. Дощ, сніг або холодний вітер — не завада виходу на пробіжку або катанню на велосипеді. Коли влітку погода стає теплішою, люди у Фінляндії люблять виходити на вулицю та вести активний спосіб життя.
Сауни існували і в інших культурах, але саме у Фінляндії вони переплелись з національною культурою. У Фінляндії досі можна знайти людей, які народилися в сауні.
Це було стерильне місце, де була гаряча вода.
Сама фінська культура є дуже тепла та орієнтована на співпрацю, а не на конкуренцію. Важливим фактором, який відрізняє Фінляндію від більшості західних країн, є рівність, яка відкриває можливості для всіх, незалежно від їхнього соціально-економічного становища. У Фінляндії дуже великий середній клас та дуже мало бідних.
Багаті у Фінляндії також традиційно соромилися демонструвати своє багатство.
Найбагатші люди у Фінляндії можуть їздити на старому Volvo або трохи дорожчому Mercedes, але рідко на Lamborghini.
Ця загальна скромність чи рівність виведена в неоднозначних правилах, які описав дансько-норвезький письменник Аксель Сандемусе в романі («Втікач перетинає свій слід», 1933 рік), дія якого відбувається у вигаданому місті Янте, населеному в основному робітниками, для яких головною цінністю є соціальна рівність.
Вона забезпечується зведенням неписаних правил, будь-яка спроба порушити їх карається громадською зневагою.
10 правил Янте: як ужитися у фінському соціумі
- Не думай, що ти особливий.
- Не думай, що ти нам рівний.
- Не думай, що ти розумніший за нас.
- Не думай, що ти кращий за нас.
- Не думай, що ти знаєш більше за нас.
- Не думай, що ти важливіший за нас.
- Не думай, що ти все вмієш.
- Тобі не варто сміятися з нас.
- Не думай, що комусь до тебе є справа.
- Не думай, що ти можеш повчати нас.
Чому у Фінляндії немає і ніколи не буде масової корупції
- У фінів немає потягу до розкоші. Розкіш – це середньовічна східна розвага для дегенератів. Какати в золотий унітаз може лише дегенерат.
- Фіни знають, що збагачення своєї сім’ї за рахунок інших представників свого народу – це ненависть до свого народу. Так роблять лише виродки.
- Фіни ясно розуміють, що так званий «розпил» бюджетних (тобто народних) коштів — це ненависть до своїх дітей та онуків, бо їм їздити цими дорогами і навчатися в цих школах. Ненавидіти своїх дітей та онуків може лише виродок.
- Фіни впевнені, що злодій завжди боягуз. Він живе в страху викриття та справедливої відплати. Така людина не може бути вільною. Така людина ізгою від народу.
- Фіни переконані, що «влаштовувати» своїх дітей це сильно шкодити їм. Якщо людина не змогла досягти всього сама чи хоча б законно увійти у спадок, через освіту та свої успіхи — їй буде погано. Закладати проблеми на майбутнє своїм дітям може лише дурень.