Пн. Чер 17th, 2024


Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня

Цього дня віряни згадують покійних родичів. Починаючи від понеділка після провідної неділі весь тиждень називається «поминальним».

Кажуть, на Великдень Бог відпускає душі померлих на землю. Впродовж тижня після Великодня заведено виставляти на вікно запалену свічку, щоб душі знайшли дорогу додому, а також кілька крашанок, щоб втамувати їхній голод.

А в поминальну неділю душі повертаються назад на небо. От родичі і приходять на цвинтар попрощатися. А якщо в цей день іде дощ, то якась із душ нібито плаче через те, що Господь її не відпустив за гріхи.

Що потрібно робити у Провідну неділю

Особливою стравою, яку готують на Провідну неділю або на поминки по родичу, який щойно помер, є коливо. Готується воно як кутя, але додатково поливається цукровим сиропом чи медом. Зверху за допомогою родзинок викладають хрест.

Окрім приготування колива, також печуть паски, фарбують крашанки. В давинину часто готували ті страви, які подобалися покійникам за життя.

Церква закликає вірян приходити на цвинтар з живими квітами та молитвами, а не влаштовувати обіди на могилах.

Заведено запалювати на могилі свічку з чорною стрічкою.

У цей день жінки обмивали ікони свяченою джерельною водою, щоб у родині усі були здорові й покращився матеріальний стан. Потім цією ж водою умивались усі члени сім’ї – вірили, що вода з ікони зміцнить здоров’я та принесе достаток.

Шо не можна робити у Провідну неділю

Не варто побиватися за спочилими рідними, адже вони завжди незримо знаходяться з нами. Краще щиро молитися за упокій їхніх душ;

Не можна приносити та розпивати спиртні напої на цвинтарі.

Не треба залишати на могилах їжу. Краще віддати її нужденним.

Не слід приносити на цвинтар штучні квіти. Краще прикрасити могилу справжніми живими квітами, які символізуватимуть живу пам’ять про спочилих родичів.

Не дозволяється погано говорити про померлих, згадувати про їхні недоліки та погані звички.

У Провідну неділю молодим неодруженим людям, у яких не було пари, не дозволялось брати участь у поминальному обіді. Це робилося, щоб не відвернулася вдача і вони могли створити сім’ю цього року

Прикмети Провідної неділі

  • Якщо на Провідну неділю дощить – значить, плаче одна з душ, яку Господь не відпустив до рідних через земні гріхи.
  • Якщо приснився покійний родич — це до зцілення від хвороби.
  • Погода в цей день відображає погоду влітку.Джерело

Від Світлана Савіцька

Журналіст, уродженець Костопіля, працювала перед війною в одній із Рівненьских газет журналістом.