Пн. Чер 17th, 2024


Відзначають Лазареву суботу на шостому тижні Великого посту

Історія свята

Лазарева субота — особливий день для вірян, коли в церкві згадують про одне з найголовніших див, що були здійснені Ісусом Христом.

Святий Лазар жив із сестрами Марфою і Марією в селищі Віфанія неподалік від Єрусалима. Ісус Христос називав праведного Лазаря своїм другом.

Якось Лазар сильно захворів і Спаситель отримав про це звістку. Христос відразу вирушив до Віфанії, однак Лазар не зміг дочекатися свого друга і помер.

Через чотири дні після смерті Лазаря Ісус покликав: “Лазар! Іди геть”. Померлий Лазар воскрес і вийшов з печери, оповитий похоронними стрічками.

Після свого воскресіння святий Лазар прожив ще 30 років – він був єпископом на Кіпрі і проповідував християнство.

 Традиції Лазаревої суботи

У храмах під час служби у Лазареву суботу священники одягаються в білі шати.

Оскільки це свято припадає на період Великого посту, його не відзначають урочисто і весело. Однак є послаблення суворості посту, наприклад, дозволено вживати риб’ячу ікру, олію і червоне вино.

Православні здавна готували частування в цей день – пісні млинці і пироги. 

Також саме в Лазареву суботу люди відправлялися за вербовими гілками, щоб рано вранці у Вербну неділю освятити їх у церкві.

Які молитви читають в Лазареву суботу

В молитвах на Лазареву суботу просять Бога допомогти в складних ситуаціях, молять про збереження здоров’я, збереження від передчасної смерті. У цей день молитва, вимовлена ​​від душі, принесе справжні чудеса.

А ще моляться перед іконою «Воскресіння Лазаря».

Віруючі моляться перед цією іконою, щоб попросити вибачення за свої негідні вчинки, попросити зцілення недуг душі та тіла. Ця ікона захищає від зла, допомагає долати жахливі труднощі.

Що не можна робити в Лазареву суботу

Лазарева субота – особливий день, в який не можна виконувати важку роботу. Це є великим гріхом.

Також не можна вживати спиртні напої (виняток становить лише вино, яке допускається в невеликих кількостях). Не можна вживати скоромне, топтати ногами крихти від їжі, які впали на підлогу.

Що ж стосується дозвілля, категорично заборонено полювати, святкувати торжества, в тому числі весілля і дні народження, співати і танцювати.

Домашню роботу потрібно перенести на інший день, так як заборонено займатися рукоділлям, роботою в городі, будівництвом, прати, прасувати, митися і робити прибирання.

Не можна просити матеріальне в молитвах, інакше Бог розгнівається.

Прикмети Лазаревої суботи 

  • Якщо в суботу їжаки та змії вибралися з нір — нових холодів більше не буде.
  • Якщо освятити горох і насіння в церкві — він зійде рано і буде хороший урожай.
  • Якщо на вербі багато сережок, рік буде радісним і щасливим, а врожай — великим.Джерело

Від Світлана Савіцька

Журналіст, уродженець Костопіля, працювала перед війною в одній із Рівненьских газет журналістом.