На це впливає три серйозних чинники
Найближчим часом в Україні подорожчає хліб. Виробники кажуть – ймовірно на третину. Натомість представники влади намагаються запевнити, що хліб подорожчає не більш як на 10%.
На подорожчання хліба за словами виробників впливає:
- подорожчання сировини – зерна і борошна, олії та цукру;
- перебої зі світлом та подорожчання електроенергії;
- брак персоналу.
На сьогодні вартість зерна зросла удвічі, відповідно подорожчало й борошно. А в часи відключення електроенергії виробники вимушені користуватися генераторами. Залежно від пального, яке потрібно для генератора – вартість кінцевого продукту виходить ще більшою.
Тож виробники схиляються до збільшення ціни на 30%.
Очевидно, що це не станеться за один день, але поступово і покроково пекарі вийдуть на нову ціну.
Вони кажуть, що пекарі явно завищили свої похмурі прогнози. Подорожчання, звісно, буде, але не на 30 відсотків, а значно менше.
Натомість економіст Олег Пендзін каже, що свого часу при інфляції у 27% хліб подорожчав лише на 2%. А щодо збільшення тарифів на електрику для населення, то на виробників за його словами це не впливає, оскільки виробники мають тарифи для бізнесу, і вони давно більші за ті, якими користується населення.
Втім, виробники скаржаться не так на подорожчання електроенергії, як на її відключення, яке змушує їх використовувати дорогий генераторний струм.
В Мінагрополітики теж не погоджуються зі збільшенням ціни на 30%. Там запевняють, що зерна зібрали достатньо, воно подорожчало, але не настільки критично.
Ми бачили розрахунки 7-10 відсотків у найближчий період. Насправді історично таких різких, щоб прямо 30 відсотків прецедентів не було”, – каже в.о.міністра агрополітики Тарас Висоцький.