Чт. Чер 20th, 2024


Озвучили список

Після Великодня 6 травня церква святкує Великодній тиждень, за народним календарем – Світлу седмицю

В ці дні знімаються обмеження, що діяли під час Великого посту, втім деякі заборони все ж залишаються. 

 

Світла седмиця: що можна робити після Великодня?

Поливальний понеділок. Від 6 травня можна ходити в гості, але треба, щоб першим заходив чоловік. В гості варто взяти з собою крашанки, паски та невеличкі подарунки. Наші предки святкували цей день, поливаючи одне одного.

Вівторок Святого тижня. Цей день у народі називають «хороводницею», бо колись дівчата водили вечорами хороводи саме від цього дня, які тривали до самої Трійці. У вівторок в гості ходять всією родиною, несуть паски та крашанки.

Середа Святого тижня. Вже 8 травня наші предки влаштовували гуляння, водили хороводи й продовжували веселитися великими товариствами.

Четвер Святого тижня. 9 травня ще називають Великоднем померлих. Вважається, що цього дня Великдень досягає потойбічного світу й померлі можуть приєднатися до святкувань разом із живими. Цього дня треба займатися прибиранням кладовищ та могил, робити підготування до Проводів. Наші предки, починаючи від четверга, влаштовували оглядини та вибирали собі наречених.

П’ятниця Святого тижня. 10 травня – день Божої Матері «Живоносне джерело», у храмах святять воду. За народними традиціями дівчина цього дня повинна умитися холодною водою, щоб бути здоровою цілий рік.

Субота Святого тижня. 11 травня треба добре відсвяткувати, відвідати родичів. Від сьогодні господині вже починали свої домашні справи.

Неділя Святого тижня. 12 травня – це перший день поминального Томиного (Радоницького) тижня. Цього дня незаміжні дівчата й самотні парубки не повинні сидіти вдома, це вважалося поганою прикметою. У неділю проводжали Великдень, проводили весняні обряди й масові гуляння.

Що не можна робити у Світлу седмицю? 

  • Упродовж цих семи днів не можна сумувати за тими, хто помер.
  • Вже не можна дотримуватися посту, адже це вважається порушенням, яке буде покаране Господом.
  • У ці сім днів не можна проводити обряд вінчання, панахиди. Однак, в цей час можна хрестити дітей.

Джерело

Від Світлана Савіцька

Журналіст, уродженець Костопіля, працювала перед війною в одній із Рівненьских газет журналістом.